Prezident Salvadoru nalieha na FED, aby prestal tlačiť peniaze

od Martin Tkáč

1. decembra salvádorský prezident Nayib Bukele reagoval na správu Bloombergu, ktorá načrtla komentáre predsedu Federálneho rezervného systému Jeroma Powella o inflácii. Bukele požiadal šéfa FEDu, aby prestal tlačiť toľko peňazí.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Narastajú obavy z inflácie

Minulý týždeň bol objavený nový vysoko infekčný variant vírusu Covid-19, ktorý WHO nazvala Omicron. Vyvolalo to ďalšie kolo ekonomických obáv.

30. novembra Bloomberg informoval o komentároch predsedu FEDu pre bankový výbor Senátu. Podľa správy demokrati aj republikáni vyjadrili obavy z vysokých cien a inflácie. Prezident centrálnej banky použil slovo „dočasný“ na označenie problému vysokej inflácie v USA.

Majk Spirit NFT

Dodal, že FED by mal začať ukončiť svoj program nákupu dlhopisov skôr ako v polovici roka 2022.

Použil aj slovo „tapering“, ktorým sa označuje postupné spomaľovanie nákupov cenných papierov a dlhopisov. Centrálna banka úspešne tlačí peniaze na nákup dlhopisov s cieľom znížiť úrokové sadzby, ktoré sú momentálne na úrovni 0,25 %.

Nižšie úrokové sadzby znamenajú viac pôžičiek, čo stimuluje ekonomiku a míňanie. Tlačenie peňazí však zvyšuje infláciu a postupom času ničí hodnotu meny, preto dnešné Bukeleho komentáre.

Podľa ekonomickej štúdie Federálnej rezervnej banky St. Louis (FRED), päťročná hranica inflácie vzrástla v novembri na viac ako 3 %, čo je najvyššia úroveň za viac ako dve desaťročia. Výsledkom je, že index spotrebiteľských cien pre všetkých mestských spotrebiteľov (Core CPI), ktorý meria priemerné náklady na tovar mínus potraviny a energie, tiež dosiahol rekordné hodnoty.

Tieto údaje jasne naznačujú, že situácia nie je „dočasná“, na rozdiel od toho, čo tvrdí FED. Najnovšia variácia Omicron by mohla americké ekonomické problémy ešte zhoršiť. Najmä ak sa to rozšíri a zavedú sa ďalšie blokády.

Môžete prestať tlačiť viac peňazí?
Všetko len zhoršíte.
naozaj. To nie je problém.

 

El Salvador získava

Prirodzene dobre sa darí aktívam, ktoré ponúkajú zabezpečenie proti inflácii. Ako bolo oznámené 27. novembra, Nayib Bukele opäť nakupoval na dne a pridal ďalších 100 BTC do salvadorskej pokladnice.

Investície sa zatiaľ, napriek mnohým protestom, latinskoamerickému štátu osvedčili. Airdrop v hodnote 30 USD v BTC, ktorý Bukele venoval občanom, aby ich povzbudil, aby prijali kryptomenu, má už o 15 % vyššiu hodnotu.

Tieto stimuly #BTC v hodnote 30 $ USD venované občanom El Salvadoru 7. 9. 2021 majú teraz hodnotu:
34,43 USD

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár