Prezident ECB požaduje reguláciu kryptomien, aby sa zabránilo Rusku vyhnúť sa sankciám

Christine Lagarde, prezidentka Európskej centrálnej banky vyzvala EÚ, aby posilnila reguláciu trhu s kryptomenami. Podľa jej názoru by to Rusku zabránilo vyhnúť sa sankciám uvaleným v súvislosti s útokom na Ukrajinu.

od Martin Tkáč

Rusko môže použiť kryptomeny na obídenie embarga

Európska centrálna banka opakovane žiadala komplexný regulačný rámec pre odvetvie digitálnych aktív. Ruská invázia na Ukrajinu a následné finančné sankcie, ktoré mnohé krajiny uvalili na najväčšiu krajinu podľa oblasti, sú ďalším dôvodom, prečo tento sektor potrebuje dohľad. Tvrdí to prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová.

Takáto politika je podľa nej „mimoriadne dôležitá“ a Európsky parlament by mal konať čo najskôr. V opačnom prípade by Rusko mohlo použiť kryptomeny na obchádzanie finančných sankcií:

Vždy existujú kriminálne spôsoby, ako tento zákaz obísť, a preto je mimoriadne dôležité, aby bol MiCA schválený čo najskôr.

Predstavitelia Európskej únie pracovali na zákone MiCA (Markets in Crypto Assets) už niekoľko mesiacov. Jeho cieľom bude regulovať všetky digitálne meny, na ktoré sa nevzťahujú existujúce predpisy.

Zameria sa na tri kategórie: tokeny viazané na aktíva, tokeny elektronických peňazí a iné aktíva v kryptomenách.

Iné členské štáty EÚ, ako napríklad Taliansko, Nemecko a Španielsko, tiež vyzvali na implementáciu sektorového dohľadu. Obávajú sa, že zločinci môžu túto vznikajúcu triedu aktív využívať na pranie špinavých peňazí.

Na regulácii trvá aj Banque de France

Ďalším predstaviteľom Európskej únie, ktorý chce sprísniť reguláciu odvetvia digitálnych aktív, je François Villeroy de Galhau (šéf francúzskej centrálnej banky).

Minulý rok v lete uviedol, že ak by situácia v kryptomenovom priestore zostala taká, aká je, menová suverenita Európy a medzinárodná úloha eura by boli ohrozené:

Či už ide o digitálne meny alebo platby, my v Európe musíme byť pripravení konať hneď, ako to bude potrebné, inak riskujeme narušenie našej menovej suverenity.

Predtým predseda Autorité des Marchés Financiers (AMF) Robert Ophèle ubezpečil, že regulačný rámec pre digitálne aktíva by mohol stimulovať rast a rozvoj inovatívnych projektov. Varoval však, že uplatňovanie príliš prísnych opatrení by mohlo vytlačiť firmy zaoberajúce sa kryptomenami z regiónu.

V skutočnosti som zástancom ďalšieho legislatívneho návrhu týkajúceho sa kryptomien, ktoré sa kvalifikujú ako finančné nástroje. Návrh pilotnej schémy, ktorá by mohla zrušiť niektoré ustanovenia existujúcich nariadení.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár