Predseda SEC žiada kongres o viac právomocí pri regulácii kryptomien

od Martin Tkáč

Gary Gensler, šéf americkej komisie pre cenné papiere (SEC), pre Kongres uviedol, že trh s kryptomenami si vyžaduje väčšiu reguláciu. V záujme ochrany investorov požiadal o viac finančných prostriedkov a viac právomocí.

Predseda SEC Gary Gensler v rozhovore pre americký Kongres 26. mája uviedol, že trh s kryptomenami bude na zabezpečenie ochrany investorov potrebovať „policajta, ktorý drží prst na spúšti“.

Pripomienky k tomuto komentáru signalizujú, že americké regulačné orgány začnú trh regulovať prísnejšie. Zároveň požiadal o ďalšie financovanie a právomoci na reguláciu trhov s kryptomenami.

Zameranie na ochranu investorov do kryptomeny

V posledných týždňoch sa spoločnosť Gensler pripojila k niekoľkým ďalším prominentným osobám, ktoré sa vyjadrili k ochrane investorov. Povedal parlamentnému výboru, aby preštudoval vládne výdavky, že regulačný orgán prijal opatrenia iba 75-krát proti projektom a aktívam, ktoré fungujú ako cenné papiere. Konštatuje, že na trhu sú tisíce takýchto aktív, z ktorých mnohé nie sú v súlade so zákonmi o cenných papieroch.

Navyše povedal:

Máme SEC, ktorá sa snaží chrániť pred podvodmi pri manipulácii s akciami … To však neplatí vo svete kryptomien, preto sa snaží poskytnúť podobnú ochranu burzám, na ktorých obchodujete s kryptomenami, ako by ste od nich očakávali.

Gensler sa odvoláva na obdobiekedy boli kryptomeny ako na divokom západe, ktoré sa začalo okolo roku 2017, počas obdobia, ktoré mnohí považujú za prvý skutočný boom kryptomeny. V tomto období sa začalo objavovať niekoľko nových dizajnov, z ktorých mnohé nemali funkčný produkt a niektoré z nich boli preukázateľnými podvodmi. Incidenty, ako je tento, posúvajú regulačné orgány smerom k väčšej kontrole.

Vláda USA sa obávala hlavne ochrany investorov a manipulácie s trhom. Ministerka financií Janet Yellenová a úradujúci kontrolór OCC Michael J. Hsu mali pripomienky, ktoré hovorili o rovnakých obavách.

Navštívte eSHOP oKrypte!

USA sa pripravuje na reguláciu

Americkí úradníci zjavne pracujú na regulačnom rámci, najmä v súčasnom nestabilnom období trhu. Okrem ochrany investorov a manipulácie trhu sa orgány obávajú aj financovania nelegálnych aktivít. Dodržiavanie KYC / AML predstavuje rastúci trend na trhoch po celom svete.

Americkí úradníci však uznali, že sú potrebné zákony podporujúce inovácie, takže to nie je všetko. Gensler sa na MIT vzdelával o kryptomenách a blockchaine a poznamenal, že táto technológia má výhody.

Bude zaujímavé sledovať, s kým USA spolupracujú na regulácii trhu s kryptomenami, pretože ostatné krajiny sa na to budú pravdepodobne pozerať. Za súčasnej situácie to vyzerá, že Spojené štáty podniknú rázne kroky proti každému projektu, ktorý nie je v súlade s jeho zákonom ale zároveň umožní aj inovácie.

zdroj: pixabay.com, decrypt.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár