Predseda SEC Gensler potvrdzuje, že bitcoin je komodita – „to je jediné, čo poviem“

od Martin Tkáč

Predseda Americkej komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) Gary Gensler hovorí, že bitcoin je komodita. Zdôraznil, že SEC, Commodity Futures Trading Commission (CFTC) a bankoví regulátori budú spolupracovať na dohľade nad krypto sektorom.

NEWSLETTER okrypte.sk
Gary Gensler: Bitcoin je komodita

Predseda SEC Gary Gensler objasnil svoj postoj ku kryptomenám, najmä bitcoinu, v rozhovore s hostiteľom Mad Money – Jimom Cramerom na CNBC v pondelok.

„Toto je vysoko špekulatívna trieda aktív. Vieme to už dlho,“

odpovedal Gensler na otázku týkajúcu sa kryptomien.

Citujúc „vzlety a pády tejto triedy špekulatívnych aktív“, vysvetlil, že keď ľudia investujú do „bitcoinov a stoviek ďalších kryptotokenov“, dúfajú v návratnosť, „rovnako ako keď investujú do iných finančných aktív“, ktorými sú cenné papiere. .

Predseda Gensler zdôraznil, že mnohé z týchto „kryptofinančných aktív“ majú „kľúčové atribúty cenného papiera“.

Dodal:

„Niektorí z nich … spadajú pod Komisiu pre cenné papiere.“ 

Na rozdiel od toho, citujúc to, čo povedali jeho „predchodcovia a iní“, opísal:

Niektoré, ako napríklad bitcoin, a to je jediné, čo poviem… sú komodity.

Šéf SEC poznamenal, že okrem BTC nebude konkrétne diskutovať o iných kryptotokenoch.

Genslerovo vyhlásenie sa zhoduje s predsedom Commodity Futures Trading Commission (CFTC), Rostinom Behnamom, ktorý minulý mesiac povedal, že bitcoin je komodita. Behnam však ďalej povedal, že ethereum (ETH) je tiež komodita.

Zástancovia bitcoinu vítajú Genslerove slová s nadšením. Manažér digitálnych aktív Eric Weiss na Twitteri uviedol:

„Gensler je druhým po sebe idúcim predsedom SEC, ktorý vyhlásil, že bitcoin je komodita, vďaka čomu je takmer nemožné túto klasifikáciu v budúcnosti zmeniť. Naozaj veľmi významné.“

Pro-bitcoinový generálny riaditeľ Microstrategy, Michael Saylor, sa vyjadril:

„Bitcoin je komodita, ktorá je nevyhnutná pre každé aktívum štátnej pokladnice. To umožňuje politikom, agentúram, vládam a inštitúciám podporovať bitcoin ako technológiu a digitálne aktívum na rast ekonomiky a rozšírenie vlastníckych práv a slobody pre všetkých.

Softvérová spoločnosť kótovaná na burze Nasdaq nazhromaždila 129 218 bitcoinov pre svoju firemnú pokladnicu.

bitcoin je komodita

SEC, CFTC, bankoví regulátori spolupracujú

Gensler pokračoval v komentovaní spolupráce SEC s ďalšími federálnymi regulátormi na dohľade nad krypto sektorom, vrátane CFTC a bankových regulátorov. Zdôraznil, že veľa kryptotokenov sa v súčasnosti snaží fungovať nezodpovedajúcim spôsobom.

Šéf SEC potom spomenul stablecoiny a poznamenal:

V oblasti stablecoinov je potrebné urobiť veľa… Je potrebné urobiť veľa práce, aby sme skutočne ochránili investorskú verejnosť.

Minulý týždeň Gensler navrhol „jednu knihu pravidiel“ pre reguláciu krypto sektora.

Počas pondelňajšieho rozhovoru Cramer uviedol Fidelity Investments, ktorá umožňuje bitcoin ako možnosť pre plány 401 (k) – rozhodnutie, ktoré znepokojilo ministerstvo práce.

Hostiteľ Mad Money tvrdil, že vďaka nemu sa ľudia „cítia veľmi pohodlne s aktívom, ktorým je bitcoin“. Spýtal sa Genslera: „Sme príliš pohodlní“ s bitcoinmi?

„V kryptomenách je veľké riziko“ a „na klasických trhoch s cennými papiermi je tiež veľké riziko,“ odpovedal Gensler a vysvetlil:

V USA… máme trhových regulátorov, ako sú CFTC a SEC, ktoré pomáhajú chrániť verejnosť pred podvodmi a manipuláciou na trhoch.

Gensler dodal, že v súčasnosti existujú tisíce kryptotokenov, ktoré nie sú v súlade so zákonmi, pričom poznamenal, že keď skupina podnikateľov niečo predáva verejnosti, musia byť „úplné a spravodlivé zverejnenia“.

Predseda zdôraznil:

„To je to, čo SEC robí. To je to, čo robíme naozaj dobre.“

zdroj: cnbc.com, koláž oKrypte

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár