Predseda SEC Gary Gensler: Výmeny kryptomien sú „vysoko centralizované“

Vo svojom najnovšom útoku na kryptomenový priemysel spochybnil Gary Gensler, predseda Komisie pre cenné papiere a burzu, jeho decentralizačné vlastnosti.

od Simona

Newsletter news

Na výročnom stretnutí Asociácie sektora cenných papierov a finančných trhov (SIFMA) 24. októbra Gensler povedal, že decentralizáciu kryptomien nepovažuje za kľúčový faktor.

Priznal, že financie boli centralizované a koncentrované „už od staroveku“.

Dodal, že centrálni makléri majú tendenciu využívať rozsah, sieťové efekty a prístup k cenným údajom.

Gensler napríklad uviedol, že iba štyria správcovia aktív spravovali viac ako 80 % celkových čistých aktív v amerických indexových fondoch.

To je dôvod, prečo Satoshi Nakamoto vytvoril Bitcoin. Veľký finančný kolaps spôsobený centralizovanými bankami a úverovými spoločnosťami pomohol zrodiť kryptomeny.

Sú burzy kryptomien skutočne decentralizované?

Šéf SEC to však tak nevidí a trh s kryptomenami nazýva centralizovaným.

„Dokonca sme videli centralizáciu na trhu s kryptomenami, ktorý bol založený na myšlienke decentralizácie. Táto oblasť má skutočne značnú koncentráciu medzi strednými sprostredkovateľmi.“

Je jasné, že má na mysli kryptomenové burzy ako Coinbase, Binance a FTX. Všetci sa v posledných rokoch stali centralizovanými gigantmi zbierajúcimi zisk.

Gensler chce kategorizovať kryptomenové aktíva ako cenné papiere, aby mohol regulovať burzy s rovnako prísnymi pravidlami, s ktorými zápasia makléri a burzy. To pravdepodobne brzdí činnosť maloobchodníkov. Na druhej strane by to pravdepodobne prospelo inštitúciám, ktoré môžu preskočiť ďalšie obruče.

SEC

Uviedol:

„Pokiaľ ide o sprostredkovateľov, tzv. kryptomenové zmenárne alebo pôžičkové platformy a podobne, sú vysoko centralizované.“

V dôsledku toho SEC plánuje preveriť verejne obchodované tokeny a podniknúť kroky na ponuku neregistrovaných cenných papierov.

Nesprávny pohľad

Zdá sa, že agentúra sa snaží zabaliť burzy a kryptomeny do jedného balíčka. Veľké kryptomenové burzy môžu byť centralizované, ale väčšina digitálnych aktív, ktoré uvádzajú burzy, centralizovaná nie je.

Jediný spôsob, ako sa Gensler a spoločnosť môžu presadiť a zakročiť proti kryptomenám, je klasifikovať decentralizované aktíva ako centralizované cenné papiere, a nie priamo regulovať podniky.

Dúfajme, že navrhovaný zákon o kryptomenách Lummis-Gillibrand poskytne CFTC väčšiu právomoc nad reguláciou triedy aktív. Legislatíva však pravdepodobne neuzrie svetlo sveta v Spojených štátoch skôr ako koncom budúceho roka.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár