Predseda Fedu oznámil, čo bude ďalej s úrokovými sadzbami

Všetci na finančných trhoch čakali na údaje z amerického trhu práce a nové oznámenie Fedu. Prvá správa za zdá pozitívna. Ukazuje sa však, že nezmierňujú postoj Federálneho rezervného systému.

od Simona

Newsletter news

Zamestnanie v USA

Zamestnanosť v USA sa v januári zvýšila o 517 000 zamestnaných. To je skvelá správa. Miera nezamestnanosti zároveň klesla z 3,5 % na 3,4 %, čo je najnižšia hodnota od roku 1969.

To, čo môže potešiť bežných obyvateľov, znepokojuje Fed. Počítalo sa pritom s tým, že situácia na trhu práce sa zhorší natoľko, že ochladí trhy, a tým zníži infláciu. O sile hospodárstva svedčí aj to, že na jedného nezamestnaného v súčasnosti pripadajú dve pracovné miesta.

Piatkové údaje tak potvrdili stratégiu menových orgánov – ďalšie zvyšovanie sadzieb by malo pokračovať.

V reakcii na nové oznámenie Fedu sa dolár opäť posilnil.

inflácia

A čo úrokové sadzby?

Aby Fed porazil infláciu, musí ochladiť trh – znížiť obeh peňazí. To bude možné, keď si ľudia prestanú dobrovoľne požičiavať (a teda zvyšovať úrokové sadzby) a začnú sporiť.

Keď však Federálny rezervný systém vidí, že nezamestnanosť klesá a spotrebiteľská nálada je stále dobrá, obáva sa, že inflácia začne čoskoro opäť výrazne rásť. Preto chce Federálny rezervný systém pravdepodobne v istej predtuche pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb a možno dokonca na vyššiu úroveň, než sa pôvodne očakávalo.

Samotný šéf Fedu Jerome Powell počas prejavu v Ekonomickom klube vo Washingtone povedal, že proces dezinflácie v USA sa začal.

„Proces dezinflácie v USA sa začal, ale stále musíme zvyšovať úrokové sadzby, aby sa inflácia vrátila k dvojpercentnému cieľu,“ povedal.

Dodal, že ak údaje ukážu, že inflácia je vyššia, ako úrady očakávajú, čaká nás ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb. Zdôraznil tiež, že „ak budeme naďalej dostávať napríklad dobré správy z trhu práce, mohlo by sa stať, že urobíme viac a zvýšime sadzby viac, než sa očakávalo“.

Zároveň požiadal o trpezlivosť.

„Domnievame sa, že budeme musieť ešte nejaký čas držať úrokové sadzby na reštriktívnej úrovni, kým sa inflácia zníži. Naším posolstvom bolo, že tento proces bude pravdepodobne nejaký čas trvať. Nestane sa to rýchlo. Pravdepodobne to bude hrboľatá cesta a myslíme si, že budeme musieť pristúpiť k ďalšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb, ako sme už povedali, a taktiež, že budeme musieť ešte nejaký čas udržiavať menovú politiku na reštriktívnej úrovni,“ dodal.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár