Predbehne Solana v roku 2022 Ethereum?

od Martin Tkáč

Podľa Nigela Greena, generálneho riaditeľa a zakladateľa fintech deVere Group, by Solana (SOL) mohla v roku 2022 predbehnúť Ethereum aj Bitcoin.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Solana je relatívne nový projekt. Môže sa teda zdať nemožné, aby predbehla takto zavedený blockchain. Podľa Greena by však k takémuto scenáru mohlo dôjsť.

Obchod na konci týždňa bol zasiahnutý negatívnym sentimentom vysoko rastúcich akcií, čo ďalej ovplyvnilo Bitcoin, najväčšiu kryptomenu na svete podľa trhovej kapitalizácie, čo následne zavážilo na širšom trhu s kryptomenami.
Predpovede, ktoré sa mnohým môžu zdať abstraktné, sú však podporené zvratmi v roku 2021. Od začiatku roka sa bitcoin zvýšil o 46 %, ethereum o 376 % a Solana približne o 13 000 %.

Green dodal:

Som presvedčený, že kľúčovou mincou na sledovanie v roku 2022 je Solana, momentálne piata najväčšia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie. Obchodný rok sa začal okolo 2 USD, teraz sa obchoduje okolo 160 USD.“ Je pravdepodobné, že budúci rok opäť prekoná Bitcoin aj Ethereum. prečo? Vďaka svojej majstrovskej technológii a nákladovej efektívnosti.

Je Solana „Ethereum Killer“?

Solana bola založená v apríli 2019. Jeho cieľom bolo vyriešiť problémy súvisiace so škálovateľnosťou blockchainu Ethereum, skrátením času transakcie a súvisiacich nákladov.

Solana vďaka modelu Proof of Stake, ktorý určite nahrádza zložitejší model ETH a BTC Proof of Work, dokáže spracovať 50 000 transakcií za sekundu. To je obrovské číslo v porovnaní s Ethereom, ktoré zvládne iba 15-30 TPS. Solana je navyše oveľa lacnejšia. Jedna transakcia stojí okolo 0,00025 USD. V prípade ETH môžu byť špičkové poplatky až stovky dolárov za transakciu.

Solana má v súčasnosti kapitalizáciu 56 miliárd dolárov a je piatou najväčšou kryptomenou na svete hneď za Bitcoinom, BNB, ETH a Tetherom.

Majk Spirit NFT

Ak sa však projekt bude naďalej rozvíjať takým rýchlym tempom, najpravdepodobnejšie môže byť predbehnutie BTC a ETH.

3 dôvody prečo je Solana tak zaujímavá?

Jedným z hlavných dôvodov, prečo je Solana jedným z najúspešnejších projektov v budúcom roku, je jeho obrovská škálovateľnosť. A čo viac, obrovská rýchlosť transakcií z neho robí jeden z najrýchlejších blockchainov na dnešnom trhu. Aj táto skutočnosť z neho robí jeden z najlacnejších blockchainov. Náklady sú nižšie nielen s Ethereom, ale aj s väčšinou ostatných reťazcov.

Solana má oproti Ethereu aj ďalšiu dôležitú výhodu. Medzi spracovaním transakcie a pridaním transakcie do blockchainu nie je žiadna čakacia doba. Transakcie sú akceptované takmer okamžite. V prípade Etherea je čakacia doba pred validáciou približne 4 minúty.

Solana je tiež oveľa šetrnejšia k životnému prostrediu. Využíva oveľa menej energie ako energeticky náročný blockchain Ethereum. To jej dáva nepochybnú výhodu v čase, keď sa ochrana životného prostredia stáva čoraz dôležitejšou témou celej spoločnosti.

To všetko robí Solana čoraz atraktívnejšou pre vývojárov dApp a nové projekty. Najmä v rýchlo rastúcom ekosystéme DeFi.

Napriek tomu, že Ethereum stále zostáva najpoužívanejším blockchainom, Solana je ten s oveľa vyššou mierou rastu ako ktorýkoľvek iný reťazec, ktorý sa dnes používa.

Solanina TVL vzrástla za posledných šesť mesiacov 15-násobne. V súčasnosti tvoria používatelia dApp takmer polovicu používateľov v sieti Ethereum.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár