Pred spustením by CBDC v Čile malo fungovať online aj offline

od Martin Tkáč

Centrálna banka v Čile odstúpila od plánov vydať CBDC do konca roku 2022 s odôvodnením, že pred uvedením produktu na trh je potrebné vykonať dôkladný výskum a dodatočné analýzy.

Digitálne peso by malo počkať

Banco Central de Chile zverejnilo správu o súčasnej menovej sieti krajiny, v ktorej skúmala riziká a výhody vydávania digitálnej meny krajiny. Zdá sa, že centrálna banka je v súvislosti s takýmto produktom optimistická a verí, že môže posilniť ekonomický systém a ochrániť spotrebiteľov:

CBDC by prispelo k dosiahnutiu konkurencieschopného, ​​inovatívneho a integrovaného platobného systému, ktorý je inkluzívny, odolný a chráni informácie o ľuďoch.

Banka ďalej tvrdila, že vhodnou alternatívou ku kryptomenám by mohlo byť čílske peso. Podľa inštitúcií môžu byť použité pri kriminálnych operáciách:

Vydanie CBDC je tiež dobrou alternatívou, ako čeliť výzvam spojeným s potenciálnou masovou popularizáciou tzv. virtuálnej meny. Hoci v platobnom styku zatiaľ zohrávajú veľmi podradnú úlohu, môžu zmeniť fungovanie finančného trhu a transmisiu menovej politiky. Najmä ak sa ich používanie rozšíri.

Na druhej strane inštitúcia odstúpila od svojho zámeru zaviesť CBDC do konca roka 2022. Prezidentka Rosanna Costa uviedla, že pred začlenením digitálnej meny do národnej finančnej siete by mala fungovať online aj offline. Riaditeľ tiež dodal, že čilské úrady by mali zaviesť systém sledovania transakcií uskutočnených s pomocou CBDC.

Čílske digitálne peso by sa navyše malo dať vymeniť za hotovosť, spolupracovať s komerčnými bankami a zabezpečovať bezpečné transakcie.

Po dokončení výskumu a vyriešení problémov banka rozhodne, či a kedy spustí CBDC. Organizácia prisľúbila, že správu o tom zverejní do konca roka.

India cbdc

Deväť z desiatich centrálnych bánk zvažuje spustenie CBDC

Zavedenie digitálnej verzie národnej meny bolo v posledných rokoch poslaním mnohých centrálnych bánk. Nedávny výskum Banky pre medzinárodné platby (BIS) ukázal, že 90 % týchto inštitúcií pracuje na zavedení takéhoto produktu.

Navyše, takmer 50 % z nich je v procese vývoja alebo „vykonávania konkrétnych experimentov“ v oblasti CBDC.

Krajiny ako Čína, Nigéria, Malajzia a Thajsko sú lídrami v tejto oblasti. Ich orgány podporujú digitálne meny centrálnych bánk a často realizujú projekty na ich popularizáciu.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár