Pred 14 rokmi bol vyťažený prvý bitcoinový blok

Dva dni po začiatku nového roka oslavuje kryptomenová komunita dôležité výročie. 3. januára 2009 bol vyťažený vôbec prvý blok Bitcoinu, tzv. Genesis Block. Je to tak, milí čitatelia, bitcoinová sieť funguje už 14 rokov. Dovoľte, aby sme vám pri tejto príležitosti predstavili históriu tejto významnej udalosti pre kryptografiu.

od Simona

Newsletter news

14. výročie ťažby Genesis Block

3. januára 2009 anonymný kryptograf (alebo celá skupina) používajúci pseudonym Satoshi Nakamoto prostredníctvom zložitých počítačových výpočtov vyťažil prvý blok v sieti Bitcoin v histórii. Alternatívne sa nazýva aj Blok #0 alebo Genesis Block. Čo sa týka detailov, odmena za ťažbu bola 50 bitcoinov, ktorých hodnota bola v tom čase prakticky nulová. Teraz pri súčasnej cene bitcoinu má táto suma hodnotu približne 836 334 dolárov.

Ďalšou zaujímavosťou je, že Nakamoto musel čakať 6 dní na extrakciu ďalšieho bloku, teda #1. Objavenie nasledujúcich bitcoinových blokov zvyčajne trvá približne 10 minút.Ak sa vrátime trochu späť, na konci roku 2008, presnejšie 31. októbra, Satoshi Nakamoto zverejnil whitepaper  bitcoinu, dokument, v ktorom presne vysvetlil, ako kryptomena, ktorú vytvoril, funguje..

Čo sa odvtedy zmenilo?

Vráťme sa do roku 2023. Poďme sa pozrieť na súčasné fungovanie bitcoinu a zvyšku kryptomien, ktorých od ťažby bloku nula pribudli tisíce.

Po prvé, ľudia už počuli o digitálnych aktívach v každom kúte sveta. Pojem Bitcoin si nespájajú len fanúšikovia kryptografie, počítačoví nadšenci či ľudia hľadajúci alternatívne zdroje investícií. 1. januára newsletter venovaný prvej kryptomene – In Bitcoin We Trust – informoval, že v roku 2022 boli informácie o bitcoine vyhľadávané 28,4 milióna krát za mesiac.

Kryptomeny sa v niektorých kruhoch stali veľmi pohodlnou formou platenia a zaujímajú sa o ne aj inštutúcie.

V roku 2020 začala MicroStrategy investovať obrovské množstvo peňazí do BTC a dodnes je najväčším korporátnym držiteľom tohto aktíva. V súčasnosti vlastní 132 500 bitcoinov. Po nich nasledovali takí giganti ako Square a Tesla.

Mnohé finančné inštitúcie začali svojim klientom ponúkať možnosť šetrenia v bitcoine. Príkladom je Fidelity, ktorá v apríli 2022 umožnila investorom zahrnúť bitcoiny do svojich dôchodkových plánov 401(k). Spoločnosť spravujúca finančné prostriedky sa navyše nezastavila pri prvej kryptomene. V októbri 2022 bolo oznámené spustenie fondu založeného na ETH, druhej najväčšej kryptomene z hľadiska trhovej kapitalizácie.

Ešte skôr, 7. septembra 2021, Salvádor – ako prvá krajina na svete – uznal bitcoin za zákonné platidlo.

mesmerizing china GIF by Feliks Tomasz Konczakowski

Kurz bitcoinu

Pripomeňme si ešte raz, že za vťaženie prvého bloku Bitcoinu dostal Satoshi odmenu 50 bitcoinov. Za prvú zúčtovaciu transakciu pomocou bitcoinu sa považuje moment, keď Laszlo Hanyecza kúpil 2 pizze za 10 000 BTC. V tom čase to nebola veľká suma ale dnes by išlo o pomerne veľké bohatstvo.

Cena prvej kryptomeny dosiahla svoj najväčší vrchol, teda tzv. ATH (All Time High) 10. novembra 2021. Vtedy ste za jeden bitcoin museli zaplatiť 68 692,14 USD.

V súčasnosti sa trh s kryptomenami borí s ďalším medvedím trhom, v dôsledku čoho sú všetky špičkové digitálne aktíva ohodnotené hlboko pod historickými maximami. Dnes je kurz BTC na úrovni 16 740 dolárov. Za posledný rok teda bitcoin stratil na hodnote viac ako 64 %.

Budúcnosť kryptomien

Kryptomeny sú tu s nami už 14 rokov. Je tam pomerne krátke časové obdobie, preto treba povedať, že tento trh je len na začiatku svojej cesty. Veľký boom digitálnych coinov tiež začal pomerne nedávno, takže tento sektor začínajú regulovať vlády a inštitúcie a adopcia kryptomien sa ešte len začala.

Následne k tomu prispeje rastúce povedomie verejnosti o digitálnych aktívach, vstup čoraz väčšieho počtu veľkých subjektov do tohto sektora, ako napríklad nadviazanie spolupráce medzi najväčším správcom aktív na svete BlackRock a burzou Coinbase.

Čo vieme dnes povedať je, že trh s kryptomenami bude v najbližších rokoch silne rásť a zostanú s nami natrvalo.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár