Prečo nový „kryptokôš“ spoločnosti JP Morgan nezahŕňa akcie Tesly?

od Martin Tkáč

Investori môžu investovať do 11 akcií vrátane Square a MicroStrategy, ale Tesla medzi nimi chýba.

Investičná banka JP Morgan tento týždeň odhalila, že zavádza „kryptokôš“. Investori môžu kúpiť štruktúrované bankovky, ktorých hodnota sa viaže na 11 akcií od spoločností, ktoré sú zapojené do Bitcoinu, alebo iných kryptomien.

V koši sú spoločnosti ako napríklad MicroStrategy – vývojári cloudového softvéru, platobná spoločnosť Square, ťažobná spoločnosť Riot Blockchain a výrobca čipov Nvidia. Zásoby týchto štyroch firiem tvoria až 68% koša.

Chýba však Tesla…

Tesla začiatkom roka kúpila Bitcoin v hodnote 1,5 miliardy dolárov a v digitálnych aktívach drží odhadom 0,3% svojej pokladnice.

Medzi verejne obchodovanými spoločnosťami má iba spoločnosť MicroStrategy väčšiu zásobu Bitcoinu – až 91 064 BTC – čo je dosť na to, aby volatilita Bitcoinu ovplyvnila každodennú cenu akcií spoločnosti MicroStrategy.

Pre porovnanie, Square má 9 027 BTC, čo predstavuje 0,4% jej podielu a Riot má 1 175 BTC (1,7%). Nvidia nemá vo svojich knihách BItcoin, vyrába jednotky grafického spracovania, ktoré sa používajú pri ťažbe kryptomien.

Čo to znamená?

Stručne povedané, v JP Morgan si myslia, že cena akcií spoločnosti Tesla je príliš vysoká.

Cena akcií spoločnosti Tesla sa v ten deň uzavrela na hodnote 604,48 USD. Momentálne predstavujú hodnotu 668 dolárov po poklese z historického maxima 900 dolárov.

Namiesto Tesly doplnili JP Morgan kôš o spoločnosti ako Paypal, Advanced Micro Devices, Taiwan Semiconductor Manufacturing, Intercontinental Exchange, CME Group, Overstock.com a Silvergate Capital.

Investori môžu nakúpiť minimálne za 1000 dolárov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár