Prečo môže dôjsť k zotaveniu v roku 2022?

od Martin Tkáč

Počas minulého týždňa vstúpil trh s kryptomenami do veľkej korekcie, ktorá viedla k strate miliárd dolárov na kapitalizácii. Stredajší pozitívny komentár FEDu však pomohol trhu trochu sa zotaviť a Bitcoin dnes prekonal hranicu 49 000 dolárov.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Na udržanie vzostupnej trajektórie však trhy budú potrebovať viac paliva. Okrem toho profesor z Whartonu tiež predpovedá vážny šok pre trh s kryptomenami v roku 2022. Sean Williams z The Motley Fool sa podelil o informácie o tom, prečo by sa trh s kryptomenami mohol v roku 2022 zotaviť.

Silný obrat na trhu s kryptomenami

Trh s kryptomenami tento rok výrazne vzrástol. BTC aj altcoiny zatiaľ priniesli obrovské výnosy. Od minima v marci 2020 sa širší trh s kryptomenami rozrástol 14-násobne na ohromujúcich 2,14 bilióna dolárov. Podobný scenár sa odohral počas boomu v roku 2017, po ktorom trh v roku 2018 zažil vážny krach.

Historické trendy naznačujú, že trh má potenciál stiahnuť sa späť o 80 percent, čo vedie k zdĺhavému medvediemu trhu.

Jeho aplikácii môže predchádzať blockchainová eufória

Samozrejme, blockchain je ďalšou skvelou technológiou na niekoľko nasledujúcich desaťročí. Možnosť uskutočňovať okamžité cezhraničné platby pri nízkych nákladoch môže tento proces úplne demokratizovať a zároveň zabezpečiť globálnu segregáciu. Okrem toho rastie dopyt po zmluvne založených inteligentných blockchain sieťach, ktoré dokážu zefektívniť dodávateľský reťazec.

Niektorí analytici trhu sa však domnievajú, že eufória sprevádzajúca vývoj blockchainu presiahla jeho uplatnenie. Blockchain ešte musí dokázať svoje využitie.

Majk Spirit NFT

Neschopnosť kryptomien oddeliť sa od akcií

Zatiaľ čo bitcoin a iné kryptomeny sa objavili ako kolaterál pre tradičný trh, videli sme, že širší trh s kryptomenami sleduje trend akcií. Mnohí vidia Bitcoin ako uchovávateľa hodnoty alebo digitálneho zlata a nazývajú ho investíciou do bezpečného prístavu.

Bitcoin však vykazoval obrovskú volatilitu, na rozdiel od fyzického zlata, ktoré bolo relatívne stabilné. Od krachu v marci 2020 bol akciový trh tiež svedkom obrovského rastu. Takže po stiahnutí svojich stimulačných plánov a zvýšení úrokových sadzieb zo strany FEDu v budúcom roku môžeme očakávať korekciu na akciovom trhu.

Pravdepodobne na základe historických trendov sa trh s kryptomenami môže tiež opraviť.

Marža 

S rastúcou veľkosťou trhu s kryptomenami rastie aj počet maržových obchodov. Marža v podstate predstavuje množstvo peňazí, ktoré si investori požičiavajú na nákup alebo predaj aktíva nakrátko. Pri maržových obchodoch užívatelia často zaujímajú pozície s vysokým pákovým efektom, pričom očakávajú vyššie zisky.

Ak sa však stávky nepohybujú očakávaným smerom, maklérske domy ponúkajúce tieto pôžičky môžu pozície zlikvidovať. Investori preto musia vložiť dodatočný kapitál ako kolaterál alebo predať aktíva.

Keďže neexistuje štandardný regulačný rámec na reguláciu priestoru kryptomien, nie je jasné, aká veľká je neregulovaná marža. Obrovská finančná páka v kombinácii s volatilitou trhu s kryptomenami môže viesť k masívnym likvidáciám.

Meme mince strácajú svoje čaro

Eufória okolo meme coinov kryptomien bola tento rok bezprecedentná. Mince ako Dogecoin, Shiba Inu a ďalšie zažili viacero nájazdov. Ošiaľ kryptomien okolo obľúbeného Shiba Inu však bola len eufória.

Niektorí analytici to nazývajú FOMO a očakávajú, že tento trend sa skončí budúci rok.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár