Prečo ekosystém Terra odložil aktualizáciu mainnetu na koniec septembra?

od Martin Tkáč

Po 130% rally za posledný mesiac je terra (LUNA) jedným z najvýkonnejších projektov na trhu s kryptomenami. V čase tohto písania sa cena LUNA pohybuje okolo 33,06 dolára. Stojí za zmienku, že pred viac ako rokom sa sotva zlomil nad 1 dolár.

Aktualizácia hlavnej siete ekosystému Terra

Obrovskú dynamiku zvyšovania cien poháňa rastúci ekosystém LUNA a rastúci dopyt po jeho stabilnej minci UST. Na udržanie tohto rastu plánuje spoločnosť Terraform Labs (TFL) zaviesť aktualizáciu.

Hovorí sa mu Columbus 5. Implementácia jeho hlavnej siete sa však oneskorila o 3 týždne. Nakoniec sa aktualizácia uskutoční v bloku 4 724 000 30. septembra o 03:30 UTC.

Tím stojaci za Terrou v oficiálnom oznámení uviedol, že chce pred jeho zavedením „implementovať niekoľko predbežných opatrení“. V tweete si môžeme prečítať:

Inovácia hlavnej siete Columbus-5 je rozsiahla. V zákulisí si mnohé pohyblivé časti vyžadujú starostlivé a dôkladné preskúmanie z viacerých perspektív + recenzie medzi TFL, zelenými partnermi, komunitnými projektmi a projektmi závislými od aplikácie Terra.

1 / Nasadenie hlavnej siete Columbus-5 sa odloží o 3 týždne až do novej výšky bloku 4 724 000, čo je zhruba ekvivalent k nasledujúcim časom:

29. 9. o 20:30 PST
30. septembra o 03:30 UTC
30. 9. o 12:30 KST

Spoločnosť okrem toho uviedla tri hlavné dôvody oneskorenia aktualizácie. Po prvé, sieť bude mať novú verziu Mantle, ich rámec pre indexové písanie alebo logiku Extract-Transform-Loan (ETL).

Táto nová verzia Mantle bude škálovateľnejšia a zvládne oveľa väčšiu návštevnosť. Spoločnosť Terraform Labs tvrdí:

Mantle hrá kľúčovú úlohu pri sprostredkovaní sieťového prenosu aplikácií na serveri Terra. Prvoradé je zachovať kompatibilitu novej verzie medzi Col-4 a Col-5. Preto vyžaduje dodatočné testy na overenie nových zmien v projekte.

Druhým dôvodom zdržania sú Terryho partneri a projekty tretích strán. Tím za ekosystémom chce, aby tieto projekty mali viac času a „dýchacieho priestoru“ na migráciu na Columbus 5.

To platí pre projekty ako Mirror, Anchor, TerraSwap a Shuttle. Pred aktualizáciou sa vývojári týchto aplikácií musia zoznámiť s aktualizovaným mainnetom.

 

Projekt prejde aktualizáciou, aby podporil masívny rast

Celková hodnota uzamknutá v ekosystéme LUNA (TVL) je 7,3 miliardy dolárov. Podľa spoločnosti Terraform Labs sa k platforme pravidelne pripájajú „desaťtisíce“ nových používateľov a vývojárov. Prečo sa teda rozhodli poskytnúť svojej komunite viac času na prípravu?

Pôvodný rozvrh spôsobil, že sa niektoré projekty poriadne pripravili na Col-5. Tým, že dáva projektom viac času na zoznámenie sa s testovacím prostredím Col-5 a migračnými plánmi pre hlavné aplikácie, poskytuje plynulejší priebeh projektov začínajúcich po Col-5.

To znamená, že sa tím zaväzuje poskytnúť viac dokumentácie a vzdelávacích materiálov, ktoré vám umožnia „správne používať aktualizáciu“. Budú riešiť niektoré obavy komunity a tretích strán ohľadom Col-5.

Terra vydá 13. septembra oficiálnych migračných sprievodcov pre Mirror a Anchor. To znamená, že do tej doby budú aplikácie, zmluvy a roboty bežiace na Bombaji pre užívateľov funkčné. TerraSwap už bol migrovaný.

Spoločnosť Terraform Labs poskytne v nasledujúcich týždňoch viac informácií o „slede udalostí“ vedúcich k sieti mainnet. Ich prioritou teda bude „zaručiť“ „bezproblémové“ spustenie Col-5.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár