Prečo cena bitcoinu opäť rastie? 3 možné dôvody

Prečo cena bitcoinu opäť rastie? 3 možné dôvody

od Martin

Trh nedávno opäť nastúpil do pozitívneho trendu. Len za posledných sedem dní bitcoin vzrástol na najvyššiu úroveň od 2. januára. Celkovo za tento čas cena pôvodnej kryptomeny narástla okolo 14 % a dnes sa jej podarilo prekročiť strop 47 000 dolárov.

Kapitalizácia celého trhu s kryptomenami sa za posledných 24 hodín zvýšila o 120 miliárd dolárov. V dnešnom článku sa pozrieme na možné dôvody, prečo je to tak. Tak ideme na to!

Terra kupuje bitcoiny

Blockchainový projekt Terra sa zdá byť hlavným katalyzátorom nedávneho nárastu kurzu bitcoinu. Ako bolo oznámené začiatkom minulého týždňa, Do Kwon, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Terraform Labs, spoločnosti stojacej za protokolom, odhalil svoj zámer kúpiť pôvodnú kryptomenu v celkovej hodnote 10 miliárd dolárov.

Hoci mnohí jeho slová nebrali vážne, ukázali sa ako pravdivé.

Terra nakupovala kryptomenu v dávkach po 125 miliónov dolárov. Podľa mnohých analytikov to môže naznačovať hroziaci „ponukový šok“.

 

Zníženie ponuky

O nákupoch Terra informoval populárny podporovateľ kryptomien a komentátor odvetvia Pentoshi. V komentári k situácii predložil tieto závery:

2,5-3 tisíc BTC za deň odobratej ponuky z dlhodobého hľadiska = obrovský vplyv.

Analytik v podstate hovorí o ponukovom šoku, pri ktorom dopyt vysoko prevyšuje ponuku, čo následne tlačí cenu nahor.

Trhové údaje navyše ukázali, že medvede neboli na tento krok pripravené. Volatilita bitcoinu mala za následok, za posledných 24 hodín zlikvidované položky v hodnote viac ako 410 miliónov dolárov, z ktorých 80 % tvorili „shorty“.

Celková nálada na trhu sa zmenila na pozitívnu

Bitcoin, podobne ako trh s kryptomenami ako celok, zostáva do značnej miery korelovaný s Wall Street, aj keď by sa jeho priaznivci najradšej odstrihli. Za posledných päť dní najväčšie indexy v Spojených štátoch, vrátane S&P 500, Nasdaq a Dow Jones Industrial Average zaznamenali zisky.

Pozitívny trend navyše vykazujú aj technologické spoločnosti ako Tesla. Akcie TSLA rastú už 9. deň v rade a za ten čas vzrástli o 35 %. To môže znamenať, že investori sú čoraz ochotnejší riskovať.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár