Prečo bitcoin prerazil cez 55 000 dolárov?

od Martin Tkáč

Po týždňoch boja a vysokej volatility sa bitcoin v posledných dňoch presunul na sever a blíži sa k 56 000 dolárov, čo je najvyššia cenová línia od mája. Včera kryptomena získala v priebehu niekoľkých hodín viac ako 5 000 dolárov. To je bezpochyby dôvod na oslavu býkov. Stojí však za zváženie, čo bolo príčinou takýchto veľkých nárastov a či by podobných udalostí mohlo byť za rohom viac.

Nákup veľrýb

Maximálna ponuka BTC je iba 21 miliónov coinov. Mnoho z nich sa však stratilo alebo je v rukách dlhoročných hodlerov. Preto môže cena majetku pri takzvanom nákupe alebo predaji prudko kolísať.

Údaje, ktoré predložil generálny riaditeľ CryptoQuant – Ki -Young Ju, naznačujú práve takýto scenár. Nákup sa uskutočnil zhruba pred 24 hodinami, tesne pred zvýšením o 5 000 dolárov. Veľryba alebo veľryby nahromadili bitcoin 1,6 miliardy dolárov za iba päť minút.

Údaje v reťazci

Asi najdôležitejšou súčasťou zdravej siete BTC je miera hash. Je to určené počtom baníkov, ktorí používajú svoje zariadenia, presnejšie výpočtový výkon, ktorý generujú na prácu na blockchaine.

Je zaujímavé, že historicky to zvyčajne korelovalo s cenou BTC. Dokonca aj Max Keizer predtým tvrdil, že keď jeden ide hore, druhý ho nasleduje a naopak.

V máji tohto roku sa miera hash dostala na historické maximum takmer 200 Ehash / s. Bolo to krátko po tom, čo cena BTC dosiahla ATH na 65 028,97 dolára. Čínsky FUD však o chvíľu neskôr aktívum tvrdo posunul na juh.

Cena bitcoinu klesla pod 30 000 dolárov, zatiaľ čo miera hashovania klesla na 70 Ehash / s. Obe hodnoty stratili podobne, zhruba 60%.

Teraz sa však oba tieto ukazovatele odrazili. BTC stojí 55 000 dolárov a miera hash je nad 130 Ehash / s. Oba tieto nárasty sú opäť navzájom podobné.

Okrem toho ďalšie metriky v reťazci tiež naznačujú, že vzostupný sentiment je opodstatnený. Väčšinu nedávnych výpredajov spustili „slabé ruky“. Dlhodobí hodleri a baníci však hromadia bitcoiny.

USA

Často sme boli svedkami toho, ako cyklické zákazy ovplyvňujú kryptotrh. Najľudnatejšia krajina sveta sa už roky stavia proti priemyslu kryptomien. Zakaždým, keď zopakuje ten istý zákaz alebo zavedie trochu iný, ceny okamžite klesnú.

Bolo by preto logické predpokladať, že obrat by mal na trh priaznivý vplyv. Naopak, najväčšia svetová ekonomika z hľadiska nominálneho HDP – USA – nemá v úmysle zakázať digitálne aktíva. Prvýkrát to oznámil predseda Fedu Jerome Powell a o niekoľko dní neskôr to potvrdil šéf SEC Gary Gensler.

BTC po Powellových optimistických slovách skutočne vystrelil o niekoľko tisíc dolárov. Napriek tomu je potrebné mať na pamäti, že USA majú naďalej v úmysle regulovať trh.

zdroj: blockchain.new, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár