Prechod na ETH2 prináša návrh na formálne zlepšenie

od Martin Tkáč

EIP-3675 posúva sieť o krok bližšie k Ethereum 2.0. To ale neznamená, že to príde hneď.

Vývojári Etherea už dlho plánujú prechod blockchainu na energeticky efektívnejšiu, bezpečnejšiu a škálovateľnú sieť.

Teraz majú k dispozícii oficiálny návrh na vylepšenie etherea.

Výskumný pracovník spoločnosti ConsenSys Michail Kalinin vytvoril požiadavku na stiahnutie protokolu EIP-3675, ktorý by vylepšil mechanizmus konsenzu blockchainu na dôkaz o podiele, čo je systém, ktorý ľuďom umožňuje overovať transakcie a vytvárať nové bloky na základe toho, koľko ETH prispievajú.

Súčasný systém kontroly práce sa namiesto toho spolieha na „baníkov“, ktorí súťažia o to, kto ako prvý overí transakciu.

Návrh, ktorý pripravuje pôdu pre „zlúčenie“ s ETH 2.0, bude prerokovaný na piatkovom stretnutí hlavných vývojárov.
Ale na rozdiel od niektorých špekulácií to neznamená, že prechod bude dokončený tento rok.

Tim Beiko, vývojár nadácie Ethereum, ktorý koordinuje upgrady, uviedol, že zlúčenie do roku 2021 je podľa jeho názoru nepravdepodobné. „Všetko by muselo ísť perfektne,“ uviedol.

Účelom Etherea 2.0 je umožniť viac a rýchlejšie transakcie v sieti. Blockchain často zápasil s preťažením, pretože nie je schopný spracovať viac ako asi 15 transakcií za sekundu. S aplikáciami decentralizovaného financovania (DeFi), ktoré nahrádzajú finančných sprostredkovateľov kódom založeným na blockchaine, sa dostávajú do siete Etherea a každá objednávka nákupu a predaja zvyšuje napätie.

Výsledkom bolo, že transakčné poplatky tento rok explodovali a pri jednociferných transakciách niekedy dosiahli trojciferné sumy v dolároch.
Metódou spoločnosti Ethereum na dosiahnutie funkčnejšej siete je zbaviť sa baníkov, ľudí, ktorí prevádzkujú softvér, ktorý spracúva každú transakciu na blockchaine a vytvára nové bloky. Namiesto toho, aby baníci spotrebovávali elektrinu v snahe vyriešiť kryptografické problémy a získať nové bloky, sa pomocou pseudonáhodného algoritmu vyberú „validátori“, ktorí zablokujú najmenej 32 ETH v novom systéme proof-of-stake.

Danny Ryan, ktorý koordinuje úsilie ETH2, uviedol, že program EIP-3675 je len jednou z mnohých položiek, ktoré je potrebné skontrolovať zo zoznamu. „Zaisťujeme, aby boli k dispozícii základné špecifikácie, aby sa po Londýne a Altaire mohol inžiniersky proces rýchlo pohnúť,“ uviedol.

zdroj: decrypt.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár