Používateľ Coinbase prišiel o 11 miliónov dolárov kvôli falošným upozorneniam

od Martin Tkáč

Podvody s kryptomenami sú už neoddeliteľnou súčasťou trhu s kryptomenami. Investori by preto mali byť vždy ostražití. Jeden používateľ Coinbase nedávno utrpel obrovskú stratu. Po tom, čo sa stal obeťou phishingového podvodu, prišiel až o 11 miliónov dolárov.


Podľa poslednej sťažnosti americkej prokuratúry v Los Angeles sa prípad datuje od apríla 2021. Stalo sa, že práve keď si užívateľ Coinbase kúpil 200 Bitcoinov, vyskočilo mu upozornenie, že jeho účet je zablokovaný. Zdá sa, že oznámenie bolo odoslané spoločnosťou Coinbase.

Podľa federálnych vyšetrovateľov bolo falošné oznámenie prvým krokom v podvode. Obsahovalo aj telefónne číslo, na ktorom mal používateľ kontaktovať zákaznícky servis Coinbase, čo aj urobil.

Podľa sťažnosti hacker požiadal používateľa, aby vykonal zmeny v zabezpečení účtu. Jedna z vykonaných zmien mu však umožnila vzdialený prístup k účtu. Neskôr podvodník pristúpil k zvýšeniu denného limitu transakcií a zároveň deaktivoval výstrahy a upozornenia.
V priebehu niekoľkých okamihov hacker odcudzil 11,6 milióna dolárov v kryptomenách. Kým sa to obeť dozvedela, jej účet bol úplne prázdny.

Podrobnosti o prevode prostriedkov

Hacker previedol bitcoiny a XLM v hodnote miliónov prostredníctvom série transakcií medzi rôznymi účtami. Podľa Business Insider išlo do Huobi Global Wallet takmer 10,2 BTC.

Minulý mesiac vydal federálny sudca príkaz na vrátenie viac ako 600 000 $ v BTC z peňaženky Huobi Global. Tom Mrozek, hovorca americkej prokuratúry v Los Angeles, povedal:

Huobi súhlasil so zmrazením finančných prostriedkov až do rozhodnutia o pokračovaní konfiškácie. Nikto nebol zatknutý ani obvinený, ale naše vyšetrovanie pokračuje.

Žiadna z dvoch veľkých kryptomenových búrz, Huobi a Coinbase sa k veci zatiaľ nevyjadrila. Federálni vyšetrovatelia stále pracujú na jeho vyriešení. Dodnes nebol nikto zatknutý ani obvinený. Vyšetrovatelia uviedli, že budú pokračovať v spolupráci s obeťou, aby získali stratené kryptomeny. Je však vysoká pravdepodobnosť, že sa nepodarí získať späť všetky stratené prostriedky.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár