Portugalské banky uzatvárajú účty kryptomenových spoločností

Portugalské banky uzatvárajú účty kryptomenových spoločností

od Simona

Banco Comercial Portugues, Banco Santander a menšie finančné inštitúcie pôsobiace v Portugalsku začali zatvárať účty spoločností s digitálnymi aktívami. Jednou z nich je CriptoLoja, kryptomenová burza, ktorá ako prvá získala licenciu na prevádzku v krajine.

NEWSLETTER okrypte.sk

Zmenilo Portugalsko svoj postoj ku kryptomenám?

Portugalské úrady boli doteraz spájané s priateľským prístupom k digitálnym aktívam. Dokonca odmietli dva daňové návrhy, ktoré by sa mohli vzťahovať na investorov, ktorí profitujú z digitálnych mincí.

Podľa agentúry Bloomberg musí niekoľko platforiem na obchodovanie s kryptomenami čeliť výzve, ktorú predstavujú miestne banky. Pred niekoľkými dňami bankoví giganti Banco Comercial Portugues a Banco Santander, zrušili všetky účty patriace CriptoLoja. K tomuto kroku sa rozhodli aj dve menšie banky. Ani jedna z inštitúcií však neposkytla oficiálne vysvetlenie, čo bolo dôvodom takéhoto konania.

Ďalšou burzou, ktorá zápasila s týmto typom problému, je Mind the Coin. Bankové úrady pred niekoľkými mesiacmi rozhodli o zrušení všetkých ich účtov a odvtedy burza nemôže otvárať účty pre svojich klientov.

Ricardo Filipe, produktový riaditeľ Luso Digital Assets, uviedol, že regulačné orgány tiež uzavreli niektoré účty jeho spoločnosti bez predchádzajúceho upozornenia.

Predpokladá sa, že dôvodom nepriateľského postoja bánk voči kryptomenovým spoločnostiam môže byť národná politika boja proti praniu špinavých peňazí a využívaniu digitálnych mien na trestnú činnosť. Banco Comercial vo vyhlásení zaslanom e-mailom vysvetľuje, že takéto akcie sú štandardným postupom, keď inštitúcia zistí „podozrivé transakcie“.

Pedro Borges, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ CriptoLoja, oznámil, že súčasná situácia prinútila spoločnosť „používať účty mimo krajiny na vykonávanie svojich operácií.“

„Všetky postupy a podávania správ boli dodržané,“ podčiarkuje.

Čo je na súčasnom konaní úradov krajiny prekvapujúce, je fakt, že Portugalsko sa v posledných rokoch stalo centrom kryptomenového priemyslu. Národné vlády zaobchádzajú s digitálnymi menami ako s inými menami, nielen s aktívami. Je to tiež jedna z mála krajín v Európe, kde nie sú kryptomeny zdanené.

Priateľský prístup Portugalska k trhu s kryptomenami prilákal okrem iného mnohých Ukrajincov, ktorí utiekli pred vojnou. Ešte pred vypuknutím rusko-ukrajinského konfliktu žilo v tejto krajine približne 27 000 Ukrajincov. V súčasnosti sa ich populácia zvýšila na viac ako 52 000. Navyše, Ukrajinci sú v súčasnosti po Brazílčanoch druhou najväčšou komunitou cudzincov.

portugalsko btc

Domáca ľavica volá po zdanení kryptomien

Začiatkom tohto roka dve ľavicové strany v Portugalsku, Livre a Bloco de Esquerda, požadovali nové daňové predpisy pre kryptomeny. Najmä politici trvali na zdaňovaní subjektov, ktoré zarábajú viac ako 5 100 dolárov ročne na obchodovaní s digitálnymi aktívami.

Pred dvoma mesiacmi však portugalský kongres tieto návrhy zamietol. Za zmienku však stojí, že niektoré zmeny v tejto oblasti sa snaží zaviesť aj súčasná vláda SZ. Nie je známe, čo navrhne a či to Kongres schváli.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár