Portugalská centrálna banka udeľuje prvú národnú licenciu na kryptomeny

Portugalská centrálna banka udeľuje prvú národnú licenciu na kryptomeny

0 komentárov

Bison Bank sa stala prvou bankovou inštitúciou v krajine oprávnenou ponúkať služby digitálnych aktív.

Zelená pre kryptomenové služby pre Bison Bank

Bison Bank, ktorá má svoje služby v Portugalsku, práve získala oprávnenie od portugalskej centrálnej banky (Banco de Portugal) pôsobiť ako „poskytovateľ služieb virtuálnych aktív“ (VASP).

Banco de Portugal včera aktualizovala svoj zoznam poskytovateľov virtuálnych služieb. Bison Digital Assets sa pridala ako piata licencovaná burza kryptomien v krajine. Ide o novovzniknutú spoločnosť pôsobiacu v mene Bison Bank. Ten je vo vlastníctve čínskej súkromnej investičnej spoločnosti so sídlom v Hongkongu. Podľa miestnych médií spoločnosť umiestni svoje kryptomenové služby pre klientov.

Štát Louisiana chce politikom umožniť prijímať dary v kryptomenách

V apríli 2021 boli vytvorené a implementované zákony na reguláciu výmeny kryptomien v súlade s licenčným režimom zavedeným centrálnou bankou. Okrem toho v júni toho istého roku banka udelila licencie Mind The Coin a Criptoloja, prvým dvom VASP pôsobiacim v krajine.

V marci 2021 udelil regulátor spoločnosti Utrust prvú licenciu VASP „všetky kategórie“. To jej dalo možnosť ponúkať swapy kryptomien, prevody na adresy digitálnych peňaženiek a ukladať súkromné ​​kľúče. Teraz získala licenciu všetkých kategórií aj Bison Bank.

Portugalsko vhodné pre kryptomeny

Portugalsko je dlho považované za krajinu priateľskú ku kryptomenám a daňový raj pre firmy v tomto sektore. Neuznáva kapitálové zisky ani nevyberá dane z príjmu kryptomien od jednotlivcov. Výnimkou sú situácie, keď sú digitálne aktíva jediným príjmom osoby. Je to možné, pretože Portugalsko považuje kryptomeny za formu platby alebo menu, a nie výlučne za aktívum.

V apríli 2020 Portugalsko oznámilo plány na vytvorenie tzv. Free Technology Zones (ZLT), teda oblasti, kde môžu firmy testovať produkty a služby. Úrady krajiny dodali, že zvažujú testovanie technológie blockchain v rámci plánu digitálnej transformácie.

V októbri 2021 portugalská vláda oznámila verejnosti, že má v úmysle zapojiť spoločnosti verejného a súkromného sektora spolu s odborníkmi na vytvorenie pracovnej skupiny na vypracovanie národnej stratégie blockchainu.

Skupina sa zameriava na výskum, v ktorých oblastiach možno využiť technológiu blockchain spolu s vysvetlením regulačných podmienok. Portugalská vláda očakáva, že návrh stratégie bude zverejnený koncom tohto mesiaca. Finálna verzia má byť vydaná najneskôr v júni 2022.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár