Poplatky klesli na najnižšiu úroveň za posledných 6 mesiacov

od Martin Tkáč

Podľa BitInfoCharts je priemerný poplatok za transakciu s Etherom 2,15 USD. Ide o najnižší priemerný poplatok od 20. decembra 2020, keď to boli 2 doláre.

Transakčné poplatky boli po väčšinu roku 2020 nižšie ako 2 USD. Veci však nabrali úplne iný smer, keď sa začal bitcoinový rozmach, ktorý s ním vyhnal hodnotu ethereum (ETH).

12. mája 2021 sa transakčné poplatky ETH vyšplhali na 69,92 USD. Stalo sa tak deň po tom, čo Ethereum dosiahlo svoj historický rekord 4 164 dolárov. Ďalší prchavý vrchol prišiel presne o týždeň neskôr. Poplatky za transakciu sa potom zvýšili na 59,57 USD.

Poplatky sú nízke, pretože dopyt po ETH zostáva stále relatívne nízky. Cena ETH sa teraz pohybuje okolo 1 800 dolárov a pomaly klesá.

To isté sa stalo s priemerným poplatkom za bitcoinové transakcie, ktorý cez noc klesol o 24% a dosiahol 5,10 USD. Cena bitcoinu na 32 700 USD je teraz polovica historického maxima, ktoré obchodníci stanovili v apríli. Podľa Ycharts je poplatok za bitcoinovú transakciu o 330% nižší ako v rovnakom čase minulého roka.

Poplatky zvýhodňujú používateľov DeFi

Hoci nízke transakčné poplatky sú pre ťažiarov zlé a môžu naznačovať nízky dopyt na webe, sú dobré pre ľudí používajúcich DeFi. Používanie decentralizovaných finančných protokolov založených na ethereu, ako sú Uniswap alebo Synthetix, je dnes dostupné aj pre menších investorov.

Poplatky by mohli po zavedení Etherea 2.0 ešte klesnúť. Inovácia blockchainu Ethereum môže trvať roky, kým sa úplne implementuje. Sľubuje však rýchlejšie a lacnejšie transakcie a ekologickejšie spôsoby ťažby.

Je to čiastočne preto, že sieť prejde od súčasného energeticky náročného mechanizmu konsenzu o dôkaze práce k dôkazu o podiele. Prvý z nich vyžaduje výkonné vybavenie na schvaľovanie transakcií. Posledný menovaný zase používa stakingovú metódu.

Úspešná aktualizácia môže Ethereu pomôcť pri silnom návrate. Ak sa však dopyt zvýší, môžu sa zvýšiť aj poplatky.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár