Poloniex uzatvára s SEC vysporiadanie ohľadom fungovania neregistrovanej burzy

od Martin Tkáč

Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) obvinila platformu na výmenu kryptomien Poloniex z porušovania zákonov o obchodovaní s cennými papiermi.

Podľa pondelkového oznámenia SEC spoločnosť Poloniex ponúkala obchodovanie s kryptomenami považovanými za cenné papiere americkým investorom na svojej platforme od júla 2017 do novembra 2019 bez toho, aby bola riadne zaregistrovaná ako maklér cenných papierov. Platforma teda porušila odsek 5 zákona o výmenách.

Obžaloba SEC tiež zistila, že pracovníci burzy sa aktívne snažili obchádzať regulácie cenných papierov. To všetko s cieľom zvýšiť podiel spoločnosti na trhu. Podľa vedúcej komisie pre presadzovanie práva Kristiny Littmanovej:

Spoločnosť Poloniex si zvolila vyššie výnosy pred súladom s federálnym zákonom o cenných papieroch tým, že na svoju neregistrovanú burzu cenných papierov zahrnula cenné papiere pre digitálne aktíva. Poloniex sa pokúsil obísť regulačný režim SEC, ktorý platí pre každý trh kupujúcich a predávajúcich cenných papierov bez ohľadu na použitú technológiu.

Podľa oznámenia SEC sa Poloniex rozhodlo nepriznať a poprieť akékoľvek previnenie. Za súhlas s príkazom na zastavenie činnosti však zaplatí pokutu vo výške približne 10,3 milióna dolárov. Poloniex zaplatí z celkovej pokuty 8,48 milióna dolárov ako odškodné, ako aj 1,5 milióna dolárov v rámci občianskoprávnych sankcií a predbežne viac ako 403 000 dolárov.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár