Polkadot (DOT)

od Martin Tkáč

Polkadot je protokol, ktorý umožňuje výmenu dát a tokenov naprieč blockchainami. Dizajn bol vyvinutý nadáciou Web3 s cieľom postupne budovať plne funkčný a všestranný decentralizovaný web.

Obsah

Protokol Polkadot ponúka bezpečné prostredie pre výpočet a prenos naprieč raťazcami. To zase otvára rad možností pre vytváranie a pripojenie decentralizovaných aplikácií, služieb a sietí.

Unikátny prístup vývojárov k riešeniu problému interoperability blockchainu môže pomôcť vytvoriť systémy, ktoré fungujú s dátami uloženými v rôznych blockchainech, a to vytvorením systému oprávnených požiadaviek. Napríklad súkromný reťazec obsahujúci záznamy daňových inštitúcii môže odoslať požadované potvrdenie prostredníctvom proof-of-income na verejný blockchain.

DOT je tokenom Polkadot, ktorý sa používa na stakingu, bondingu a vykonávanie rozhodnutia o ďalšom vývoji projektu.

Ako funguje DOT token

Token DOT funguje tromi hlavnými spôsobmi:

Používa sa na riadenie platformy Polkadot. Držitelia DOT majú plnú moc nad protokolom, na rozdiel od iných platforiem, ktoré ponechávajú niektoré privilégiá výlučne pre minerov. Polkadot umožňuje držiteľom tokenov zapojiť sa a spravovať aktualizácie, opravy a implementáciu ďalších funkcií.

Staking DOT umožňuje projektu fungovať. Staking je procesom držania kryptoaktiv v peňaženke, ktorý pomáha udržiavať fungovanie blockchainu a získavať odmeny za prispenia k jeho rastu. Stabilita blockchainu Polkadot je dosiahnutá pomocou validačného algoritmu zvaného NPoS.

Pri stakingu DOT môže užívateľ fungovať buď ako nominátor, alebo ako validátor. Nominátoři si môžu vybrať až 16 dôveryhodných validátorov a získavať odmeny. Validator zase musí mať aspoň 350 DOT a byť schopní prevádzkovať stabilnú a pohotovú infraštruktúru 24/7.

Bonding DOT vytvára nové parachainy. Ďalším účelom tokenu je schopnosť pripojiť k sieti novej parachainy „viazaním“ DOT. Zastarané alebo neužitočné parachainy, čiže paralelné reťazce, ktoré sa pripájajú k Relay Chain, sa uvoľní odstránením viazaných tokenov.

Klady a zápory

Výhody

DOT je rýchlo rastúci token. Od septembra 2020 sa podľa trhovej kapitalizácie zaraďuje na piatu priečku, čoby najväčšia kryptomena. Tvorca projektu a vývojár základnej infraštruktúry Gavin Woods (spoluautor ETH) je v krypto komunite plne dôveryhodný. Myšlienka projektu je inšpiratívna aj neuveriteľne užitočná a jej realizácia je pozoruhodne dobre premyslená.

Nevýhody

Ako uvádza väčšina odborníkov, DOT je jednou z najkomplikovanejších existujúcich kryptomien, čo je pre začínajúceho obchodníka zastrašujúce. Vzhľadom k tomu, že DOT je úplne novou kryptomena na vlastnom natívnom blockchainu, sú možnosti pre uloženie aktíva značne obmedzené.

Záver

Polkadot, ktorý zostáva verný svojmu pôvodnému cieľu, spájať nezávislé blockchainy do jedného internetu Web3, sa rýchlo stáva úspešným projektom, na ktorom vývojári neustále pracujú. Podobne si aj token DOT rýchlo získava krypto komunitu svoju naďalej rastúcou hodnotou, širokú uspořádatelností a prakticky neobmedzeným rastom.

Kde kúpim DOT?

Odskúšali sme všetky najznámejšie burzy a každú z nich sme používali dlhšiu dobu aby sme si sami skúsili čo prináša. Ak plánujete nákup kryptomien náš portál odporúča burzu BINANCE.

V prípade, že potrebujete poradiť ako sa do burzy registrovať a kryptomenu nakúpiť napíšte nám alebo použite tento krátky návod, ktorý vás prevedie celou registráciou.

Užitočné odkazy

Oficiálna webová stránka: https://polkadot.network

Graf


zdroj: medium.com, pixabay.com, koláž oKrypte

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár