Pokyny pre spoločnosti zaoberajúce sa kryptomenami od Ministerstva financií USA

od Martin Tkáč

Ministerstvo financií vydalo sériu usmernení alebo osvedčených postupov pre spoločnosti a hlavných aktérov pôsobiacich v priestore kryptomien.

Tieto pokyny nadväzujú na prebiehajúci zásah proti kryptomenovému priestoru. Regulačné orgány uvažujú o predpisoch v celom odvetví a zvyšujú počet protokolov kybernetickej bezpečnosti. Ari Redbord, bývalý hlavný finančný poradca, povedal, že:

Toto je začiatok koordinovaného úsilia, ransomvérovej šokujúcej kampane.

Úrad pre kontrolu zahraničných aktív štátnej pokladnice podľa Redborda pri tvorbe usmernení zohľadnil pravidlá a praktiky súvisiace s dodržiavaním sankcií. Navyše, mnohé z týchto usmernení majú už dlho svoje miesto v iných obchodných oblastiach, ale teraz sú prispôsobené špeciálne pre kryptomeny.

Medzi kľúčové vlastnosti pokynov patria:

Geolokačné nástroje, ktoré pomáhajú identifikovať a blokovať IP adresy zo sankcionovaných krajín.
Monitorovanie transakcií na identifikáciu a vyšetrenie transakcií kryptomien so sankcionovanými stranami.
Nakoniec sa pravidelne „obzerajte“ na transakcie, ak jednotka Treasury Sanctions pridá novú adresu kryptomeny na čiernu listinu.
Spolu so správou o usmerneniach vydala Treasury Financial Crime Enforcement Network (FinCEN) aj dokument, ktorý identifikuje trendy ransomvéru v údajoch o zákonoch proti praniu špinavých peňazí. Podľa FinCEN banky za prvých šesť mesiacov roka vykázali možné platby ransomware takmer 600 miliónov dolárov.

Kybernetická bezpečnosť, ransomware a súlad s kryptomenami

Približne v polovici septembra ministerstvo financií po prvýkrát uvalilo sankcie na burzu digitálnych mien. Ruská burza Suex sa dostala do podozrenia kvôli jej údajnému spojeniu s praním peňazí za ransomvér.

O necelý mesiac neskôr americké ministerstvo spravodlivosti oznámilo vytvorenie „tímu presadzovania práva“ pre zločiny súvisiace s kryptomenou. Hlavným zameraním tohto tímu sú zločinci, ktorí sa zameriavajú na trhy s kryptomenami a digitálne meny zapojené do prania špinavých peňazí a predaja drog.

Bidenova administratíva navyše opakovane vyzývala na intenzívnejší dohľad nad kybernetickou bezpečnosťou a výskumom ransomvéru. Senátorka Elizabeth Warrenová v októbri spustila zákon o sprístupnení ransomvéru, podľa ktorého sú ľudia postihnutí takýmito útokmi zodpovední za informovanie úradníkov.

Spolu so zvýšeným povedomím o protokoloch o kybernetickej bezpečnosti budú tieto usmernenia viesť spoločnosti s kryptomenami k lepším postupom dodržiavania súladu, pretože nové nariadenia začnú platiť.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár