Podvod s kryptomenami v hodnote 300 miliónov USD

od Martin Tkáč

Brazílska federálna polícia zasiahla ďalší podvodný systém z trhu s kryptomenami. To údajne zvýšilo najmenej brazílsky real 1,5 miliardy (asi 300 miliónov dolárov) z viac ako 7 000 obetí.

Brazílska federálna polícia zasahuje ďalší podvod

Po takmer troch rokoch vyšetrovania sa orgánom podarilo zhromaždiť dostatok dôkazov na zatknutie Cláudia Oliveiru, známejšieho ako „kráľovná bitcoinu“. Oliveira bola prezidentkou populárnej finančnej spoločnosti Bitcoin Banco Group, ktorá sa počas boomu kryptomien presadila a sľubovala mimoriadne zisky tým, ktorí jej dôverovali.

Na konci roku 2019 však skupina Bitcoin Banco Group uviedla, že z ich peňaženiek zmizlo okolo 7 000 bitcoinov. Potom požiadala o tzv súdny príkaz na vymáhanie – osobitná dohoda dohodnutá brazílskymi orgánmi, v rámci ktorej spoločnosť reorganizuje svoje financie a správu tak, aby vyplatila veriteľom a zabránila bankrotu.

Brazílska federálna polícia

Je zaujímavé, že v tom čase spoločnosť pokračovala v poskytovaní svojich obvyklých služieb bez toho, aby vysvetlila dôvody zániku kryptomien. Namiesto toho predstavila aktualizovanú verziu svojej platformy a uistila tak zákazníkov, že sú na nej k dispozícii digitálne meny. Podľa právnika konajúceho v mene klientov Bitcoin Banco však došlo k nezrovnalostiam medzi sumami vyjadrenými spoločnosťou a údajmi, ktoré ukázal audítor. Spoločnosť tiež neposkytla údaje z peňaženky, ktoré by mohli vysvetliť problém.

Začína sa vyšetrovanie

Medzitým brazílska federálna polícia zriadila špeciálnu pracovnú skupinu s počtom až 90 dôstojníkov. Ich úlohou bolo čo najdôkladnejšie preskúmať Grupo Bitcoin Banco. Vyšetrovatelia dospeli k záveru, že finančné prostriedky klientov boli nepravidelne presmerované na osobné účty spoločnosti Oliveira.

Federálna polícia okrem zatknutia vedúceho projektu skonfiškovala aj niekoľko ďalších aktív, ktoré mu patrili, vrátane luxusných automobilov, veľkého množstva hotovosti a hardvérových peňaženiek v kryptomene.

Polícia už podala na Bitcoin Banco a Oliveir žaloby pre pranie špinavých peňazí, podvody a ďalšie podobné obvinenia.

Zdieľanie spravodajských informácií medzi federálnou políciou a zahraničnými agentúrami potvrdilo, že prípad Oliveira bol predtým vyšetrovaný v Spojených štátoch a Európe. Všetko v súvislosti s podobnými finančnými trestnými činmi.

zdroj: bitcoin, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár