Podvod investorov, väzenie až 15 rokov

od Martin Tkáč

Švédsky obyvateľ Roger Nils-Jonas Karlsson bol uznaný vinným z podvodu najmenej 3 575 ľudí. Nástrojom zločinca bol investičný program súvisiaci s bitcoinmi. V rámci neho spreneveril viac ako 16 miliónov dolárov. Teraz pôjde za mreže na 15 rokov.

Ministerstvo spravodlivosti odhalilo, že 47-ročný Nils-Jonas Karlsson vytvoril finančnú pyramídu, ktorá fungovala od roku 2012 do roku 2019. V tomto období zločinec presvedčil viac ako 3 500 ľudí, aby investovali. Obete mu poslali svoje peniaze, ktoré potom investoval.

Centrom pyramídy bola jeho spoločnosť Eastern Metal Securities a jadrom projektu bol zjavne inovatívny „dôchodkový plán“. Karlsson sľúbil svojim investorom výplatu až 1,15 kilogramu zlata (vtedy v hodnote okolo 45 000 dolárov). Pre vstup do projektu stačilo investovať min. 100 dolárov.

Okrem toho obetiam poskytoval nepravdivé finančné správy a ubezpečil ich, že ich peniaze (hlavne vo forme kryptomien) sú v dobrých rukách.

Nakoniec bol Karlsson zatknutý, keď už bol v Thajsku. Stalo sa tak v roku 2019. Potom bol vydaný do USA. Vyšetrovanie odhalilo, že finančné prostriedky klientov použil na svoje osobné účely. Kúpil napríklad letovisko v Thajsku, luxusné apartmány a dokonca … dostihového koňa.

Vyšetrovanie podvodu Rogera Karlssona odhalilo desivo bezcitný plán, ktorý trval takmer desať rokov, počas ktorých Karlsson oklamal tisíce obetí, vrátane finančne nešťastných seniorov, aby ich bezducho oberali o majetok, všetko s cieľom viesť extravagantný životný štýl

Karlssonovo väzenie mohlo trvať dlhšie, ale uznal vinu a začal spolupracovať s úradmi. Výsledkom bolo zníženie trestu na 15 rokov. Okrem toho v rámci rozsudku americké orgány zaistili jeho thajské letovisko spolu s ďalšími nehnuteľnosťami. Zločinec musí tiež obetiam poskytnúť takmer 16 miliónov dolárov.

Kryptomeny a kriminalita

Aj keď sa kryptomeny čoraz viac využívajú hlavne v investičných záležitostiach, stále občas počujeme, že sa z nich stávajú nástroje zločincov.

Známy je prípad Jasona Williama Siessera. Tento obyvateľ v Missouri sa pokúsil kúpiť smrtiacu chemickú zbraň na Dark Web zaplatením za bitcoiny. Potom to chcel použiť a zabiť asi 300 ľudí. Našťastie sa orgánom činným v trestnom konaní podarilo vypátrať jeho aktivity.

Počas prehliadky jeho domu našli toxické prvky ako arzenid kademnatý, kovové kadmium a značné množstvo kyseliny chlorovodíkovej, ktoré sa podľa všetkého kupovali výmenou za BTC. Siesser vinu priznal a ďalších 12 rokov strávi vo federálnom väzení.

zdroj: bitcoin.pl. pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár