Podľa 77% ruských investorov je bitcoin lepší ako zlato

od Martin Tkáč

Podľa nedávneho prieskumu asi tri štvrtiny ruských investorov považujú kryptomeny za lepší investičný nástroj ako zlato. Menej ako 9% tvrdí, že drahý kov je lepší, a 14% verí, že „národné meny“ sú najlepšou voľbou.

Rusi uprednostňujú kryptomeny pred zlatom

Zdá sa, že obyvatelia najväčšej oblasti v krajine podľa oblasti majú pozitívny názor na digitálne aktíva. Nedávna štúdia Ruskej asociácie obchodníkov s Forexom (AFD) odhalila, že asi 77% miestnych investorov to považuje za „najperspektívnejšiu“ investíciu.

„Národné meny“ boli na druhom mieste ako finančný nástroj voľby a získali 14% hlasov. Je zaujímavé, že iba 8,8% si vybralo zlato, ktoré sa vo všeobecnosti považuje za najbezpečnejšie aktívum na držanie hodnoty.

Evgeny Masharov muž zodpovedný za AFD poukázal na to, že ruskí investori v súčasnosti považujú kryptomeny za investíciu, „nie za produkt s vysokou hodnotou“. Dodal, že 35% účastníkov prieskumu sú aktívni obchodníci.

23% uviedlo, že nemá skúsenosti s kryptomenami. 80% z nich však plánuje v budúcnosti vstúpiť na tento trh. Menej ako 8 percent všetkých účastníkov uviedlo, že by sa nikdy nezapojili do tohto druhu investície.

Masharov dodal, že aj keď existuje mnoho spôsobov, ako uložiť peniaze v Rusku, viac ako 50% investorov si zvolilo digitálne meny ako možnosť úspory:

Viac ako polovica respondentov investuje do digitálnych aktív, aby zvýšila svoje úspory. To všetko napriek veľkému počtu rôznych krátkodobých projektov v tejto oblasti.

Ruské úrady nesúhlasia

Aj keď väčšina miestnych investorov je kryptomenami nadšená, mnoho ruských predstaviteľov preukázalo voči tejto triede aktív dosť nepriateľský postoj.

Napríklad Elvira Nabiullina – šéfka Centrálnej banky Ruska – nedávno vyhlásila, že bitcoiny a altcoiny sú veľmi volatilné a varovala investorov, aby si dávali pozor na „strašné“ straty. Dokonca zašla ešte ďalej a uviedla, že investovanie do nich je nebezpečnejšie ako ktorákoľvek iná možnosť.

Sergey Shvetsov – člen predstavenstva Banky Ruska – naopak vyjadril ešte väčšiu skepsu. Tvrdil, že investovanie do kryptomien je také riskantné, že sa dá porovnať so vstupom do mínového poľa:

Keď si kúpite bitcoin, človek vojde do mínového poľa a nemá sa na koho spoľahnúť, iba na seba, a nikto ho nemôže ochrániť. Nie je potrebné ísť tam, kde nie ste chránení Ruskou federáciou, kde by sa vaše peniaze len vzali a nebudete s tým nič môcť urobiť.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár