Ethereum Merge by mohlo ovplyvniť stablecoiny a protokoly DeFi

Po The Merge klesli ceny GPU v Číne na najnižšiu úroveň v histórii

V čase, keď Ethereum používalo algoritmus Proof-of-Work, boli GPU celkom populárne. Po The Merge pred takmer dvoma týždňami začali výrobcovia GPU zaznamenávať veľké straty.

0 komentárov

Newsletter news

Predaj GPU klesá

V dôsledku úspechu The Merge priniesol posun od konsenzu PoW k vysoko ekologickému PoS niektoré nové výzvy. V tomto prípade hovoríme o GPU výrobcoch, ktorí zaznamenali nemalé zisky vďaka dopytu po GPU od ETH minerov.

Mediálna služba South China Morning Post (SCMP) uviedla, že nedávne zmeny v Ethereu prispeli k poklesu cien GPU v Číne. To následne viedlo k tomu, že ich predaj dosiahol „úplné minimum“.

Rýchlo klesajúci dopyt po tomto type zariadení zo strany minerov, ktorí si kupovali drahé karty, ako sú GeForce RTX 3080, RTX 3080 Ti a RTX 3090 od Nvidie, prinútil predajcov znížiť cenu GPU o tretinu hodnoty odporúčanej výrobcom. Ceny najdrahších GPU klesli o viac ako 37 %.

ETH The Merge

„V dôsledku nízkeho dopytu zo strany baníkov klesli špičkové GPU ako RTX 3080 za posledné tri mesiace o viac ako 37 %, z 8 000 juanov (1 140 USD) na menej ako 5 000 juanov (712 USD),“ povedal SCMP Peng, obchodník pôsobiaci na čínskom trhu.

Kríza na trhu GPU môže podľa neho trvať dlhšie kvôli viacerým negatívnym scenárom, ktoré súvisia s trhom s kryptomenami. Patria sem situácie ako zákaz ťažby v Číne a dokonca aj nové blokády COVID, ktoré len zhoršili logistickú situáciu:

„Keď vlna ťažby bitcoinov vrcholila, ľudia z ťažobných spoločností len prechádzali okolo pokladní a odnášali všetky grafické karty, ktoré sme mali v obchode. Nikto nekupuje nové počítače kvôli koronavírusu, nehovoriac o tých, ktorí chcú nainštalovať novú grafickú kartu.“

Iný obchodník menom Liu uviedol, že prechod z Etherea na PoS spôsobil prudký pokles cien GPU, keďže aj tie najlacnejšie low-end GPU klesli o viac ako 50 % za posledné dva mesiace, keď ich čakalo The Merge. To tiež podnietilo baníkov (ktorí už nemôžu ťažiť ETH), aby predali svoje ťažobné stroje so stratou.

Mal som zákazníka, ktorý si koncom minulého roka kúpil kartu RTX 3080 za 9 400 juanov a teraz ju musí predať za menej ako polovicu tejto ceny, spomína.

Rozbehne sa blockchain ETHPoW?

Ďalším problémom je, že existuje veľa ľudí z komunity Ethereum, ktorí obhajujú dodržiavanie ťažobného modelu Proof-of-Work. Dokonca bol ohlásený fork Ethereum, čo viedlo k vytvoreniu EthereumPoW – blockchainu, ktorý dá minerom možnosť pokračovať v ich súčasných aktivitách ťažbou kryptomien pomocou algoritmu Proof-of-Work.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár