Play-to-earn sú Ponziho schémy, hovorí generálny riaditeľ hernej platformy TapTap

od Martin Tkáč

V poslednom čase populárny trend v kryptosvete, GameFi funguje na základe modelu play-to-earn. To znamená, že používatelia môžu zarábať peniaze hraním hier. A hoci by sa mohlo zdať, že ide o spojenie biznisu a potešenia, nie všetci sú rovnakého názoru.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Jedným z takýchto príkladov je Dash Huang, generálny riaditeľ populárnej čínskej hernej distribučnej platformy TapTap. Blockchain play-to-earn hry sú podľa neho v podstate hazardné hry a Ponziho schémy.

Generálny riaditeľ spoločnosti TAPTAP, jednej z najväčších platforiem na distribúciu hier v Číne, uviedol, že súčasné blockchainové hry Play to Earn sú v podstate hazardné hry a Ponziho schémy.

tweet

Na rozdiel od tradičných hier, hráči hier založených na blockchaine dostávajú odmeny za splnenie konkrétnych úloh. Hoci počiatky GameFi siahajú do roku 2017, bola to pandémia COVID-19, ktorá spôsobila skutočný humbuk pre speňaženie hier.

Mnohým sa takto podarilo vygenerovať naozaj dobrý príjem. Hlavne kvôli priekopníckemu titulu Axie Infinity. Táto animovaná hra, ktorú vyvinulo vietnamské štúdio Sky Mavis, sa stala hlavným zdrojom príjmov mnohých ľudí na Filipínach, či v hyperinflačnej Venezuele.

Podľa CEO TapTap je blockchain tým správnym riešením pre hazardné hry. Play-to-earn je však skôr ako Ponziho schéma pre dôverčivých investorov.

Majk Spirit NFT

Čína varuje pred hrami, ktoré zarábajú

Je zrejmé, že Peking nemá v láske kryptomeny. Teraz to opäť potvrdila čínska štátna televízia, ktorá vydala varovanie pred hrami, na ktorých si zarábate, ako je Farmers World. Čínska centrálna televízia (CCTV) ich označila za „podvody“. Citovala tiež citáty odborníkov z odvetvia, ktorí tento mechanizmus porovnávali s Ponziho schémou.

Napriek tomu, že Čína nemá rada čokoľvek, čo súvisí s kryptomenami, krajina zaujíma k metaverse úplne iný postoj. Táto téma ich natoľko zaujala, že v novembri bola v rámci štátom podporovaného projektu China Mobile Communications Association (CMCA) v novembri založená prvá priemyselná skupina metaverse v krajine, Metaverse Industry Committee.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár