Platforma NFT – SudoRare – stráca 800 k USD niekoľko hodín po jeho spustení

SudoRare, decentralizovaná platforma NFT, bola dnes vypnutá. K incidentu došlo „len“ šesť hodín po jeho spustení. Dôvodom bol odchod ethereov v hodnote cez 800 tis. dolárov. Investori na burze sa stali obeťou tzv. „rug pull“. Tento typ podvodu spočíva v tom, že zakladatelia projektu DeFi od neho po sprenevere vyzbieraných prostriedkov upustia.

od Simona

NEWSLETTER okrypte.sk

SudoRare pozastavený 6 hodín po spustení

Rug Pull viedol k odstráneniu 519 ETH (v hodnote 815 000 USD pri súčasnom kurze) z platformy SudoRare. Podľa spoločnosti PeckShield, ktorá sa zaoberá analýzou blockchainu, už boli prostriedky na výmenu nevymeniteľných tokenov (NFT) prevedené do troch rôznych peňaženiek. Podarilo sa jej identifikovať jednu z peňaženiek a určiť, že patrí užívateľovi kryptomenovej burzy Kraken.

Mnohí komentátori špekulujú, že za pádom platformy boli priamo jej tvorcovia. Komentátori sa odvolávajú na skutočnosť, že zakladatelia SudoRare boli jediní, ktorí mali prístup k likvidite výmeny nevymeniteľných tokenov. K útoku došlo tesne po jej spustení. Navyše, jeho vývojári boli anonymným tímom, ktorý už krátko po udalosti vymazal všetky účty sociálnych médií a súvisiace webové stránky. Na základe týchto údajov sa dospelo k záveru, že celý projekt má charakter „rug pull“. Ide o udalosť, pri ktorej zakladatelia projektu DeFi vyberú všetky nahromadené prostriedky a opustia projekt.

V dôsledku rug pull boli na platforme odcudzené tokeny ethereum (ETH), lookrare (LOOKS) a USD Coin (USDC). Tokeny LOOKS a USDC už boli prevedené na ETH prostredníctvom Uniswapu. Stručne povedané, v dôsledku rug pull bolo z platformy odstránených 519 ETH v hodnote 815 000 dolárov.

Celá vec sa stala len šesť hodín po spustení platformy. Účty projektu na sociálnych sieťach a oficiálna stránka platformy boli tiež uvedené do offline režimu, vrátane stránky blogu Medium. Na Twitteri boli varovania, že SudoRare môže byť SCAM ešte predtým, ako sa začal rug pull. Kritici platformy svoje podozrenie argumentovali tým, že tvorcovia projektu zostávajú neznámi.

dolár

SudoRare mal byť synchronizovaný s forkom pomocou SudoSwap a LooksRare. Oba projekty sú tiež platformami na obchodovanie s nevymeniteľnými tokenmi. SudoSwap funguje ako decentralizovaná burza NFT, ktorá vám umožňuje vytvárať fondy likvidity pre zber NFT. LooksRare je však štandardnejší trh NFT (napríklad OpenSea). Má svoj pôvodný token s názvom LOOKS. Tento sa používa na odmeňovanie používateľov, ktorí nakupujú alebo predávajú NFT na platforme. SudoRare mal zlúčiť obe funkcie. To zase malo ponúknuť používateľom možnosť vložiť SR, natívny token projektu s cieľom získať poplatky za transakcie ETH na platforme.

Rug pull je čoraz väčší problém

Minulý mesiac sme vás informovali o veľmi podobnej situácii. Vtedy investori stratili 4,5 milióna dolárov v dôsledku tohto typu podvodu. Kupci, ktorí sa dostali k meme mince Teddy Doge (TEDDY), sa tiež stali obeťami rug pull. O celej záležitosti sme písali tu.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár