Platforma eZTracker využíva blockchain na overenie vakcín proti COVID-19

Platforma eZTracker spoločnosti Zuellig Pharma využíva blockchain SAP na sledovanie a overovanie vakcín proti COVID-19. Úlohou platformy je bojovať proti falošným vakcínam.

od Martin Tkáč

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

eZTracker vo vojne proti falošným vakcínam

Singapurský poskytovateľ zdravotnej starostlivosti Zuellig Pharma používa blockchain na sledovanie vakcín proti COVID-19. Je to preto, aby lekári nepodávali pacientom lieky po expirácii.

Zuellig Pharma hovorí, že nový systém riadenia ‚eZTracker‘ môže pomôcť zabrániť použitiu nesprávne uložených alebo falošných vakcín tým, že zákazníkom umožní okamžite overiť ich pôvod a pravosť prostredníctvom mobilnej aplikácie.

„Nehodám spojeným s neaktuálnymi alebo nesprávne skladovanými vakcínami sa dá predísť,“ povedal Daniel Laverick, viceprezident a vedúci Digital Solutions and Data v Zuellig Pharma.

eZTracker využíva SAP blockchain na zachytávanie a sledovanie údajov s cieľom zlepšiť transparentnosť dodávateľského reťazca. Webová stránka eZTracker vysvetľuje, ako celý systém funguje:

Jednoducho naskenujte QR kód na obale a okamžite skontrolujte, či je váš produkt od autorizovaného distribútora.
„Pacienti môžu skenovať dátovú maticu na obale produktu, aby si overili kľúčové informácie o produkte, ako je dátum expirácie, teplota a pôvod to všetko pomocou aplikácie založenej na blockchaine,“ dodal Laverick.

SAP Blockchain vykonáva operácie ako Blockchain-as-a-Service (BaaS), čo umožňuje svojim zákazníkom vyvíjať vlastné rozšírenia blockchainu pre existujúce aplikácie.

eQTrakcer

V roku 2020 sa Zuellig spojil s farmaceutickou spoločnosťou MSD s cieľom nasadiť eQTrakcer v Hongkongu, kde sa používal na sledovanie vakcín proti vírusu ľudského papilomavírusu s názvom Gardasil.

Keď vakcíny prechádzajú rôznymi bodmi v dodávateľskom reťazci, údaje o produktoch sa načítajú do zabezpečenej knihy blockchainu, eZTracker, čo zaisťuje, že s nimi nemožno manipulovať, vysvetlil Laverick. Používatelia, ako sú zdravotníci a pacienti, si môžu overiť pravosť vakcíny naskenovaním jedinečného kódu DataMatrix na obale produktu, dodal.

Spoločnosť Zuellig, založená pred 100 rokmi, je jednou z najväčších skupín poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v Ázii. Zuellig má tiež produkt s názvom eZVax, ktorý poskytuje vládam, miestnym zdravotníckym orgánom a súkromnému sektoru komplexnú správu vakcín.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár