PlanB nedosahuje predpoveď 98 000 $ za BTC v novembri

od Martin Tkáč

Niektorí investori boli nahnevaní po tom, čo PlanB priznal, že jeho model nedokázal presne predpovedať cenu Bitcoinu (BTC) na november.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Populárny kryptoanalytik sa na konci tohto mesiaca zameral na 98 000 dolárov za BTC. Len minulý týždeň tvrdil, že cieľová cena je stále možná, aj keď trhy klesajú.

PlanB správne predpovedal, že BTC dosiahne 47 000 USD v auguste a 43 000 USD v septembri. Mierne prekročil októbrový cieľ 63 000 dolárov, ale uviedol, že tri percentá „chyba zaokrúhľovania bola pre mňa dosť blízko“.

Teraz holandský investor hovorí, že jeho predpoveď 98 000 dolárov na tento mesiac „bude pravdepodobne prvým neúspešným pokusom„, podľa tweetu zverejneného 25. novembra. Presnú príčinu zlyhania neuviedol.

„Vnímam to ako odľahlú, čiernu labuť, ktorá sa neobjavila v údajoch za posledných 10 rokov,“ vysvetlil.

Povedal to, keď cena bitcoinu 23. novembra klesla na 55 300 USD, čo je o 20 % menej z rekordného maxima 69 000 USD z 10. novembra.

Majk Spirit NFT

Model bitcoinu stock-to-flow je stále na ceste k 100 000 USD

PlanB, ktorý tvrdí, že má 25 rokov skúseností na finančných trhoch, je známy vytvorením modelu predikcie cien typu stock-to-flow (S2F). Model je založený na pomere aktuálnej ponuky (zásoby) aktíva alebo komodity k jej ročnej produkcii (toku).

Dá sa použiť na akékoľvek aktívum s obmedzenou ponukou a holandský analytik tak urobil s bitcoinom v roku 2019. Ide o to, že keďže ponuka bitcoinu klesá s každou udalosťou zníženia o polovicu každé štyri roky, bude to mať za následok cykly rozmachu a pádov. Tieto cykly potom používa na predpovedanie cien.

PlanB vysvetlil, že nedosiahnutý novembrový cieľ sa vzťahuje len na „model podlahy“, jeden z jeho troch nástrojov na predpovedanie cien. Na rozdiel od S2F sa takzvaný podlahový model spolieha na údaje o cenách a reťazcoch, hovorí.

Argumentoval, že model medzi akciami a tokmi nebol „porušený a bol skutočne na ceste k 100 000 USD“.

Justin Stagner to zobral z inej perspektívy.

„Nie to, že by si to len tak tak zmeškal. Myslím, vyzerá to, že si naozaj sklamal, “povedal.

Rastúca kritika

Niektorí investori reagovali nahnevane na priznanie zlyhania PlanB a obvinili analytika kryptomien zo svojich finančných strát.

Použil som svoje študentské pôžičky spolu s krátkodobou pôžičkou, pričom som použil svoj domov ako kolaterál, aby som dostal all-in za 68 000 USD, pretože ste mi povedali, že dosiahne 98 000. Teraz budem bezdomovec a bez diplomu …

Ďalší lamentoval:

Teraz už váš model toku zásob nie je spoľahlivý. Väčšina ľudí utrpela veľké straty kvôli vašej prognóze.

Niekoľko ďalších ľudí, ktorí odpovedali, však PlanB bránilo a dokonca mu poďakovali za jeho predpovede. Často opakovali známy text, ten druh námietky, že jeho prognózy „nie sú finančné poradenstvo. Urobte si vlastný prieskum.“

Samotný PlanB poskytoval:

Je naozaj absurdné, že keď zverejňujete informácie zadarmo, ľudia vás nejakým spôsobom prinútia zodpovedať sa za vaše investičné rozhodnutia a činy. Každý je zodpovedný za svoje (investičné) rozhodnutia a činy. Obviňovanie druhých je znakom nezrelosti: NGMI (nezvládne to).

Holandský analytik už čelil kritike. Často je obviňovaný zo zníženia svojich cenových prognóz, keď je jasné, že S2F nesplní svoj cieľ a bude anulovaný.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár