Plán B načrtáva faktory, ktoré by mohli viesť k ďalšiemu nárastu bitcoinov

od Martin Tkáč

Cena bitcoinu sa od začiatku roka zvýšila o viac ako 60%. Stále je však 30% pod aprílovým vrcholom. Podľa modelu Stock-to-Flow by BTC vstúpil na šesťmiestne územie do konca decembra. Ak má bitcoin dosiahnuť také nepredstaviteľné výšky, musí do niekoľkých mesiacov svoju hodnotu viac ako zdvojnásobiť.

PlánB tvorca S2F nedávno načrtol niekoľko faktorov, ktoré by mohli viesť k tak veľkolepému rastu.

Čo spustí ďalšiu etapu býčieho trhu #bitcoin?
– schválenie ETF (SEC)
– Adopcia národa (nasledujúci Salvador)
– prekvapenie LN / Strike (Jack Mallers)
– adopcia Apple / Amazon / Google / MS
– Prípad použitia RSK killer (Blockstream)
– Ďalej Michael Saylor / Paul Tudor Jones
– Čína u-turn
?

To, či americká komisia pre cenné papiere a burzy schváli bitcoinové ETF, je možno jednou z najdiskutovanejších tém za posledný rok. Najmä preto, že takýto krok urobili regulačné orgány Kanady a Brazílie.

SEC dostala od roku 2016 nespočetné množstvo žiadostí. Do minulého roka odmietla takmer všetky. Teraz však má nový prístup, odďaľovanie rozhodnutí. Táto skutočnosť a nedávne návrhy od Garyho Genslera viedli k špekuláciám, že takýto výrobok môže byť skutočne schválený do konca tohto roka.

Ak by sa to stalo, BTC by získalo legitimitu medzi mnohými tradičnými investormi a finančnými inštitúciami. Na trh by mohli vstúpiť prostredníctvom dobre regulovaného nástroja. Dôsledky takéhoto kroku by mohli viesť k výraznému zvýšeniu cien kryptomeny.

Hromadné prijatie

Adopcia je ďalšou kľúčovou témou tohto a minulého roka. PlanB tiež nastolil otázku vytvorenia zákonného platidla v BTC v Salvadore. Využívanie kryptomeny v tejto stredoamerickej krajine zatiaľ rýchlo rastie, aspoň to tvrdí prezident Nayib Bukele.

Tvorca S2F uviedol, že ak sa rovnakým smerom vydá aj iná krajina, môže to spôsobiť rast cien.

Nemusí to byť ani krajina. Aj jedno meno môže ovplyvniť pohyby cien. Už sme v minulosti videli, aký vplyv môže mať Elon Musk na trh. Ak sa teda do komunity zapojí nový Michael Saylor, cena pôvodnej mince by mohla prudko vystúpiť na sever.

Prijatie môže prísť aj od gigantov ako Apple, Amazon, Google alebo Microsoft. Nedávna falošná správa, ktorá tvrdí, že Walmart umožní platby litecoinom, vyletela BTC o niekoľko tisíc dolárov doslova za minúty. Napriek tomu, že sa ukázalo, že je falošný (čo rovnako rýchlo znížilo cenu bitcoinov), dá sa len domyslieť, čo by sa stalo, keby sa na trh zapojila jedna z najväčších organizácií na svete.

Čínska zmena postoja

Zatiaľ sa to zdá ako nepravdepodobný scenár. Čína je proti kryptomenám už od ich vzniku. Tento rok však Stredná ríša posunula svoju nevôľu na úplne inú úroveň. Krajina zakázala všetky činnosti súvisiace s digitálnymi aktívami vrátane obchodovania a ich ťažby.

Baníci sa museli presťahovať do iných regiónov, čo malo dočasný vplyv na sieť BTC. Svoje služby pre čínskych používateľov museli zastaviť aj mnohé centralizované ústredne.

Najľudnatejšia krajina sveta, známa svojou averziou k decentralizovaným produktom alebo široko uznávaným webovým stránkam, vyvíja vlastnú menu digitálnej centrálnej banky. Bude fungovať úplne inak ako bitcoin, čo znamená, že umožní vláde udržať všetky transakcie pod kontrolou.

V dôsledku toho sa zdá, že šance Číny na zmenu pozície sú prakticky nulové. Môže sa však ukázať, že to nebude potrebné. USA, najväčšia krajina na svete s nominálnym HDP už oznámila, že sa nechystajú ísť rovnakou cestou ako Čína. Táto správa mala okamžitý dopad na trh.

Čo hovorí príbeh?

Bitcoin sa v súčasnosti obchoduje pod 50 000 dolármi. Ak má do konca decembra dosiahnuť 100 000 dolárov, znamenalo by to, že musí narásť o viac ako 100%. To znie ako ťažká úloha vzhľadom na to, že do konca roka zostávajú necelé tri mesiace.

História však ukazuje, že pôvodná kryptomena je schopná dosiahnuť také pôsobivé zisky. Presne pred 365 dňami bola hodnota 10 500 dolárov. Na konci roku 2020 však dosiahol obrovské zisky a zakončil rok na úrovni 29 000 dolárov. Z percentuálneho hľadiska je to 175% nárast za rovnaké časové obdobie.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár