Picassove diela budú pridružené k NFT

Marina Picasso, vnučka legendárneho maliara a sochára Pabla Picassa, oznámila, že spolu so svojím synom Florianom bude vydávať zbierky NFT súvisiace s umeleckými dielami jej starého otca. Žiaľ, táto myšlienka spočiatku spôsobila v Picassovej rodine rozkol.

od Simona

Picasso a séria NFT

Všetko sa to začalo, keď pravnuk Pabla Picassa, už spomínaný Florian uviedol na trh kolekciu NFT týkajúcu sa niekoľkých diel jeho pradeda. Podarilo sa mu to v spolupráci s hudobníkom Johnom Legendom. Proti pokračovaniu projektu sa postavili rodinní príslušníci.

Marina Picasso, vnučka legendárneho maliara, však priznala, že spolu so synom bude takéto NFT vysielať aj naďalej. Sama takéto tokeny označila za „modernú technológiu, ktorá nám umožňuje spojiť sa s umením“.

Všetko sa mi to veľmi páčilo. A takto som sa so synom rozhodla vytvoriť našu prvú kolekciu NFT – priznala.

Netajila sa ani tým, že nápad vyvolal v rodine množstvo nedorozumení. Ukazuje sa však, že po prediskutovaní detailov túto myšlienku podporili všetci jej členovia.

 „Mám podporu svojho strýka Claudia Picassa… zasvätil svoj život ochrane dedičstva môjho starého otca a jeho otca,” povedala Marina pre médiá.

Séria NFT dostala názov „Man and the Beat“ a pozostáva z piatich limitovaných sád, každá po 200 NFT. Predstavujú umelecké diela v tradičnej aj digitálnej podobe. Cena jedného zberateľského predmetu je 5 812 dolárov.

Picassove diela budú pridružené k NFT

Historickí umelci NFT

Myšlienka tokenizovať umelecké diela nie je nová. V roku 2021 by ste si mohli kúpiť NFT Vladimir Baranoff-Rossine, neskorého ruského maliara židovského pôvodu. Umelcova rodina dala na predaj zbierku jeho diel. Iniciatíva tiež predstavila množstvo obrázkov, ktoré boli digitalizované a predávané ako NFT.

Pri tejto príležitosti Baranoff-Rossineov vnuk, tiež Vladimir, povedal, že kombinácia čistého fyzického umenia a blockchain technológie dobre zapadá do dedičstva jeho starého otca. Baranoff-Rossine bol vynálezca, ale aj sochár a maliar. Bol známy svojimi avantgardnými experimentmi a dielami spájajúcimi zvuk, farbu a technológiu, ako napríklad „oktofonický klavír“.

Justinovi Sunovi z projektu Tron sa takéto nápady páčia.

„Pevne verím, že polovica zo 100 najlepších svetových umeleckých diel bude tokenizovaná v najbližších desiatich rokoch,“ povedal pred časom.

Z tohto dôvodu dokonca Sun vytvoril fond JUST NFT, prostredníctvom ktorého investuje do historických umeleckých diel. V apríli 2021 kúpil Picasso’s Femme nue couchée au collier za 20 miliónov dolárov. Okrem toho kúpil aj „Tri autoportréty“ od Andyho Warhola, ale za menšiu sumu 2 milióny dolárov.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár