Peter Schiff: SEC by mala byť „rozpustená“ pre bitcoinové ETF

od Martin Tkáč

Najvyšší kritik bitcoinov Peter Schiff navrhol, aby bola americká komisia pre cenné papiere (SEC) rozpustená po minulotýždňovom schválení bitcoinového ETF.

„Schválenie ETF bitcoiinových futures SEC je ďalším dôvodom na rozpustenie SEC,“ uviedol v tweete 19. októbra. „Proti ETF nemám žiadne námietky,“ posmieval sa Peter Schiff. „Bolí ma, že čerpacie stanice bitcoinov teraz použijú toto schválenie na nasatie väčšieho počtu kupujúcich na základe údajnej vládnej podpory bitcoinu prostredníctvom schválenia ETF.“

SEC schválila očakávané bitcoinové ETF, ktoré od 15. októbra investuje do futures. Fond obchodovaný na burze Proshares Bitcoin Strategy bol uvedený na burzu cenných papierov v New Yorku 19. októbra a stal sa vôbec prvým bitcoinovým ETF v USA.

Prvý deň dostali investori akcie v hodnote takmer 1 miliardy USD. Cena akcie sa pohybovala od 40 do 42,15 dolára. Je vedený pod názvom BITO ETF a umožňuje investorom nakupovať aktíva, ktoré sledujú cenu bitcoinov, ale bez toho, aby priamo vlastnili mince.

Schiff: „Bitcoin ETF nič nedrží“

Správy o schválení ETF zvýšili cenu bitcoinu na nové maximum 64 124 dolárov v čase tohto písania.

V ďalšom tweete Schiff pokračoval v nenávisti voči BTC. „Teraz je tu nový spôsob hazardu s #bitcoinmi,“ zasmial sa generálny riaditeľ spoločnosti Euro Pacific.

„Každý, kto si kúpi bitcoin, je hazardný hráč. Niektorí hazardní hráči však nechcú riskovať, že budú vlastniť skutočný bitcoin, a tak namiesto toho hrajú s BTC futures. Teraz tí, ktorí nechcú riskovať nákup futures, môžu hrať ETF bitcoinové futures, “povedal.

Schiff okamžite čelil tvrdej kritike maximalistov bitcoinov na Twitteri. Nie je to pre neho nič nové. Rahul Sood, investor v oblasti kryptomien a tvorca spoločnosti Microsoft Ventures, poukázal na Schiffovu nevedomosť a položil otázku:

Myslíte si, že obchodovanie so zlatom ETF je lepšie? Nikto nevie, koľko zlata je. Väčšinou sa obchoduje na papieri, tam sú tony falošného zlata, žiadny spôsob vysledovania, žiadny doslova žiadny limit, atď. Zlato je katastrofa.

Peter Schiff, ktorý nikdy neuteká pred hádkami, mal svoju odpoveď pripravenú. „Nikto nevie, koľko zlata ešte treba objaviť, ale vieme, že je toho málo,“ odpovedal. Potom dodal:

Máme tiež celkom dobrý odhad toho, čo je nad zemou. ETF pre zlato skutočne drží fyzické zlato. #Bitcoin ETF nič nedrží.

Schiffove obavy z ETF bitcoinových futures zdieľajú niektorí z odvetvia kryptomien. Analytik reťazca kryptomien Willy Woo napríklad naznačil, že ETF môžu byť pre retailových investorov zlé, pretože poskytujú výhodu inštitucionálnym investorom, ako sú napríklad hedžové fondy.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár