Peter Schiff predpovedá, že dolár čelí „jednému z najhorších období vo svojej histórii“

Ekonóm Peter Schiff predpovedá, že americký dolár teraz zažije „jedno z najhorších období vo svojej histórii“. Podľa jeho názoru inflácia začne čoskoro rásť.

od Simona

Newsletter newsEkonomické prognózy Petra Schiffa na rok 2023

Ekonóm Peter Schiff sa podelil o svoje predpovede na rok 2023 týkajúce sa stavu americkej ekonomiky, dolára a akciového trhu. Všetko opísal v sérii tweetov.

„Index amerického dolára mal možno dobrý rok, no skončil na šesťmesačnom minime, o 10 % menej ako v novembri,“ začal.

Podľa jeho názoru bude táto „slabosť dolára pravdepodobne pokračovať aj v roku 2023“ –mena má za sebou „jedno z najhorších“ období vo svojej histórii. Ako dodal, ak má pravdu, problém inflácie v USA sa čoskoro vráti.

Schiff tiež nesúhlasil s profesorom financií z Whartonskej univerzity Jeremym Siegelom, ktorý minulý týždeň zdieľal svoj ekonomický názor.

„Jeremy Siegel sa mýli,“ poznamenal Schiff.

Pripomenul, že Siegel „verí, že klesajúce ceny nehnuteľností znamenajú, že hrozba inflácie pominula.“

„Klesajú ceny aktív. Spotrebiteľské ceny budú naďalej rásť, vrátane cien súvisiacich s údržbou domu, ako je nájomné, sadzby hypoték, poistenie, dane, energie,“ argumentoval Schiff.

toilet paper money GIF by Petter Pentilä

Burza cenných papierov a Fed

Pokiaľ ide o akciový trh, Schiff predpovedá, že akcie, ktoré klesli v roku 2022, budú klesať aj v roku 2023.

Schiff opakovane varoval pred kolapsom dolára. V októbri hovoril o hrozbe rastúceho štátneho dlhu, ktorý Spojené štáty nie sú schopné splácať.

„Skrachujeme,“ varoval. „Teraz máme oveľa viac dlhov ako v roku 2008… takže keď začnú platobné neschopnosti, bude to oveľa väčšia kríza,“ vysvetlil svoje obavy.

Ekonóm tiež predpovedá, že nedávne kroky Federálneho rezervného systému by mohli viesť ku krachom trhu, masívnej finančnej kríze a veľkej recesii.

Skeptický je aj voči kryptomenám. Na tento trh však útočí už dlhšie a na tomto poli sa jeho prognózy rozhodne nenapĺňajú.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár