Peru pracuje na CBDC

od Martin Tkáč

Peru pracuje na svojom CBDC. Nechce zaostávať za ostatnými krajinami, no hovoriť o akejkoľvek implementácii digitálnej meny je priskoro. Stojí za to dodať, že sa pripája k zoznamu krajín Latinskej Ameriky, ktoré aktívne pracujú na vývoji tohto typu technológie.

Peru pracuje na CBDC

Včera sa počas výročnej konferencie predstaviteľov centrálnych bánk konalo stretnutie venované ekonomickým inštitúciám. Počas podujatia prezident Peruánskej centrálnej rezervnej banky (BCRP) Julio Velarde vysvetlil, že krajina napreduje vo vytváraní digitálneho menového systému.

Podľa vyhlásení zverejnených na Twitteri šéf centrálnej banky vysvetlil, že krajina bola schopná prekonať výzvy pandémie koronavírusu, ale strategicky pociťovala potrebu inovácií v spôsobe riadenia svojich financií.

Velarde dodal, že peruánska vláda v súčasnosti pracuje na CBDC s podporou ďalších krajín, ktoré sú už v tejto záležitosti pokročilejšie. Uviedol tiež, že projekt ešte nie je pripravený na plnú realizáciu.

Existuje niekoľko dôležitých projektov týkajúcich sa platobného systému, ale sú v počiatočnom štádiu. Pracujeme na digitálnej mene, operujeme s Indiou či Singapurom. Táto mena bude tá, ktorá bude dominovať v budúcnosti, nechceme zostať pozadu – povedal.

Experti peruánskej centrálnej banky dodávajú, že „nebudú prví“ na CBDC. Chvália sa však, že sú „na rovnakej úrovni“ ako mnohé krajiny, „hoci za Mexikom a Brazíliou“.

Preteky o CBDC v Latinskej Amerike a Karibiku

Krajinou, ktorá môže vydať CBDC ako prvá, je zatiaľ Čína. V skutočnosti je digitálny jüan už na trhu dostupný, no v testovacej verzii a v obmedzenom rozsahu len v niekoľkých mestách Číny.

V Latinskej Amerike a Karibiku je niekoľko krajín v pokročilom štádiu implementácie alebo vývoja CBDC. Okrem Mexika a Brazílie (ktoré majú byť plne spustené na budúci rok) už majú svoj Sand dolar Bahamy. Zároveň sa DCash už používa ako spoločný CBDC Antigua a Barbuda, Grenada, Svätý Krištof a Nevis a Svätá Lucia.

Salvádor nemá CBDC, no šíria sa fámy, že na takomto projekte pracujú politici blízki prezidentovi Bukelemu.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár