Peňaženka Novi od spoločnosti Meta prestane fungovať túto jeseň

od Martin Tkáč

Opona padá na dizajn stablecoinov platformy Meta po krátkom čase fungovania ako nástroja na prevod peňazí.

NEWSLETTER okrypte.sk
Platforma Meta oznámila, že pilot digitálnej peňaženky Novi skončí 1. septembra. Všetkým používateľom odporučil, aby čo najskôr vybrali svoje prostriedky. Po 21. júli nebudú povolené žiadne vklady do peňaženky. A od 1. septembra nebude k dispozícii história transakcií ani ďalšie používateľské údaje.

Aplikácia Novi bude odstránená z obchodov s aplikáciami. Technológia od Novi vyvinutá počas mnohých rokov sa však bude odohrávať v metaverse plánoch Meta. Spoločnosť poskytla rozhovor pre Bloomberg, pričom testovala už nefunkčné tokeny vo svojom úsilí Web3.

Fatálna cesta Meta do platobného priestoru

Meta Rally pre digitálne meny spustili v roku 2018 David Marcus, ktorý spoločnosť opustil v novembri 2021, a Morgan Beller, bývalý partner v Andreessen Horowitz.

Projekt, ktorý sa pôvodne volal Libra, bol zameraný na pomoc ľuďom ukladať, prevádzať a míňať peniaze na medzinárodnej úrovni za mierny poplatok. Na rozdiel od bitcoinu by Libra bola krytá nízkorizikovými aktívami – vrátane amerických vládnych dlhopisov a bankových vkladov.

Projekt prilákal prvých kľúčových podporovateľov vrátane Uber, Spotify, Vodafone, Visa a MasterCard. Aby rozptýlili obavy regulátorov z väzieb projektu na Facebook, Marcus a Beller založili vo Švajčiarsku nadáciu Libra, ktorej členom bol aj Facebook.

Marcus však svoju akciu zastavil, keď sa v roku 2019 pokúsil presvedčiť regulátorov vo Washingtone. Kľúčoví politici vyjadrili Facebooku svoju nedôveru a čoskoro začali ustupovať niektorí prví nasledovníci.

Čoskoro nato sa Libra premenovala na Diem a z digitálnej peňaženky Facebooku, ktorá sa predtým volala Calibra, sa stala Novi.

Diem povedal, že americký dolár bude podporovať novú titulnú menu. Na jar 2021 sa plánovalo v pilote vypustiť malé množstvo Diem a spustiť Novi.

Americké ministerstvo financií však povedalo nie a Marcus potom v októbri 2021 spustil pilotnú peňaženku Novi so stablecoinmi Paxos (USDP) s plánmi migrovať na platobnú sieť Diem.

Tieto plány sa však nikdy neuskutočnili. Naopak, aktíva Diem boli predané spoločnosti Silvergate Capital, vrátane Jan. Silvergate spustí svoj stablecoinový projekt koncom tohto roka pomocou aktív Diem.

Platby cez WhatsApp budú deaktivované

Peňaženka Novi vyhovovala potrebám používateľov v Spojených štátoch a Guatemale. Miestna mena by sa dala kúpiť debetnou kartou a poslať do vašej peňaženky, kde by bola uložená v USDP. Odtiaľ mohli používatelia posielať prostriedky do inej peňaženky. Príjemca si mohol vybrať peniaze vo svojej miestnej mene.

Meta potom spustila Novi pre WhatsApp v USA, kde bolo možné platby uskutočňovať prostredníctvom šifrovaného chatu.

Novi už nebude k dispozícii na WhatsApp po termíne 1. septembra.

zdroj: bloomberg.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár