Peňaženka multisig, ktorú vlastní fond Tornado Cash, bola opustená

od Simona

NEWSLETTER okrypte.sk

Členovia DAO Tornado Cash sa vzdávajú kontroly nad projektom

Minulý rok komunita Tornado Cash spustila fond na povzbudenie nových ľudí k vytvoreniu projektu. Naakumulované prostriedky boli držané v nimi spravovanom multisig portfóliu. Piati vybraní členovia komunity, vybraní za svoj príspevok k projektu, overili transakcie prebiehajúce v portfóliu.

Účasť na projekte Tornado Cash sa v poslednom čase spája s rastúcim rizikom, ako sú vysoké finančné sankcie pre občanov USA alebo vyhliadky na dlhé tresty odňatia slobody. Práve z tohto dôvodu sa členovia komunity zodpovední za fond rozhodli uvoľniť svoje miesta a odovzdať kontrolu nad projektom decentralizovanej autonómnej organizácie (DAO).

Zadržaní holandskými úradmi bol aj jeden z vývojárov Tornado Cash. Obvinili ho, že sa podieľal na praní špinavých peňazí pochádzajúcich z nezákonnej činnosti.

DAO

12. augusta začali signatári rezignovať na funkciu manažéra fondu. O dva dni neskôr každý z piatich členov, ktorí podpísali dohodu, úplne odmietli prístup k peňaženke Tornado Cash. V dôsledku toho opustili manažérske portfólio ako jediný vlastníci fondu.

tweet

Čo bude ďalej s DAO Tornado Cash?

Projektová komunita bola týmto rozhodnutím veľmi prekvapená. Sankcie, ktoré Spojené štáty uvalili na ľudí spojených s Tornado Cash, začali v komunite vyvolávať veľké znepokojenie. Jeden používateľ Twitteru uviedol, že ak sa situácia nezmení, všetky subjekty spojené s projektom by sa mohli považovať za prispievateľov k trestnej činnosti.

Pri pohľade na situáciu z trochu inej perspektívy jeden člen komunity uviedol, že celá situácia by mohla byť príležitosťou na úplnú aktualizáciu DAO. Tiež verí, že je čas, aby vlastníci tokenov prevzali zodpovednosť.

Medzitým sa anonymný používateľ rozhodol poslať ethereum, ktorého pôvod bol predtým vymazaný v mixéri kryptomien, prominentným osobnostiam ako Jimmy Fallon, Shaquille O’Neal, Dave Chappelle a ďalším. Jeho zámerom bolo pravdepodobne zosmiešniť orgány činné v trestnom konaní tým, že ich pozornosť upriami na príjemcov transakcie. Jediný príjem digitálnych aktív však nepredstavuje dôvod na trestné stíhanie, pretože neznamená „vedomé“ zapojenie do Tornado Cash.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár