P2P obchod v Južnej Kórei dosahuje nové výšky, znamená to regulácie?

od Martin Tkáč

Obchodovanie s kryptomenami P2P dosiahlo v Južnej Kórei nový historický rekord, ukazujú údaje LocalBitcoins. Prudký nárast P2P obchodovania prichádza v čase, keď je okolo regulácie v tejto krajine veľa neistoty.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Peer-to-peer obchodovanie s kryptomenami v Južnej Kórei dosahuje rekordné maximá, zatiaľ čo regulačné orgány ponúkajú k nariadeniu ambivalentné komentáre. Údaje z LocalBitcoins ukazujú, že v prvom novembrovom týždni sa premenilo viac ako 353 miliónov kórejských wonov. Ide o výrazný skok oproti predchádzajúcim týždenným objemom.

Zamyslenie sa nad daňou z kryptomien

Záujem o P2P obchodovanie rastie, keďže regulačné orgány pracujú na implementácii regulačného rámca. Južná Kórea, ktorá je už jednou z popredných vlád, pokiaľ ide o reguláciu trhu s kryptomenami. Zdvojnásobuje svoje úsilie zabrániť akejkoľvek nezákonnej činnosti.

Vysoký objem P2P môže byť výsledkom snahy investorov vyťažiť zo svojho kapitálu maximum. Keďže regulátori sú stále prísnejšie. Nedávne správy naznačujú, že medzi investormi existuje určitý zmätok v dôsledku nejasností v súvislosti s predpismi.

Jednou zo zásadných otázok je implementácia zdaňovania kryptomien. Juhokórejskí predstavitelia oznámili, že zdaňujú triedu aktív 20 %.

Nedávno však správy naznačili, že tento daňový režim možno zmeniť alebo úplne zrušiť. Daňový zákon vstúpi do platnosti v roku 2022, aj keď zatiaľ nie je jasné, akú bude mať podobu.

Nariadenie o NFT tiež vytvára väčší zmätok, pretože Komisia pre finančné služby (FSC) začiatkom novembra uviedla, že tento špeciálny majetok nebude zdaniteľný. Neskôr však viceprezident tejto organizácie povedal, že pre NFT budú zavedené daňové pravidlá.

Majk Spirit NFT

Neistota stále existuje

V súčasnosti nie je isté, ako presne bude vyzerať regulačné prostredie v Južnej Kórei vzhľadom na chýbajúce doterajšie závery. Juhokórejská opozičná strana spochybnila daňový systém a naliehala na odklad do roku 2023, pričom požadovala štedrejší daňový plán.

Burzy sú jedným z hlavných prvkov tohto odvetvia pod drobnohľadom a niekoľko búrz muselo byť zatvorených v dôsledku regulačnej kontroly.

V tejto chvíli nie je jasné, aké budú konkrétne pravidlá pre kryptomeny. Je však takmer isté, že budú zavedené pravidlá.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár