Ovplyvnia nedávne udalosti v Kazachstane cenu bitcoinu?

od Rastislav Vasilišin

Kazachstan je v správach od začiatku mesiaca potom čo vypukli protesty v súvislosti so zvýšením cien palív.

Prečo je to dôležité pre krypto komunitu?

Po zákaze ťažby kryptomien v Číne mnohí z čínskych ťažiarov presunuli svoje podnikanie do Kazachstanu.

Zatiaľ čo Kazachstan mal pred rokom zhruba 5 % celosvetovej ťažby, po zákaze ťažby bitcoinov v júni v Číne sa toto číslo zvýšilo na 18 %.

Kazachstan je teraz druhým najväčším ťažiarom bitcoinov na svete.

Najnovšie údaje ukazujú, že od augusta 2020 do augusta 2021 podiel Spojených štátov na globálnej ťažbe bitcoinov vzrástol zo 4 % na 30 %.

V rovnakom časovom období poklesol podiel Číny na globálnej ťažbe bitcoinov zo 67 % na 0 %.

Čínsky zákaz mal v konečnom dôsledku dramatický vplyv na distribúciu ťažobných operácií po celom svete.

Avšak je dôležité pochopiť, že aj keby všetci ťažiari v Kazachstane zastavili svoje operácie (čo je nepravdepodobné), malo by to minimálny vplyv na bezpečnosť bitcoinovej siete. Práve naopak, zdá sa, že udalosti v Kazachstane dokonca zvýšili hashrate na viac ako 188 miliónov TH/s, čo predstavuje úroveň, ktorá je blízko historického maxima. 

Jednoznačné však je, že tieto nedávne udalosti v Číne a Kazachstane budú mať obrovský vplyv pre budúcé roznodnutie baníkov a prinútia ich, aby sa vážnejšie zamysleli nad geopolitickým rizikom. 

Ktoré krajiny na týchto udalostiach najviac profitujú?

S najväčšou pravdepodobnosťou opäť Severoameričania.

Napríklad USA a Kanada už zaznamenali nárast podielu na globálnej ťažbe bitcoinov po zákaze Číny a tieto percentá sa v nasledujúcich mesiacoch po nepokojoch v Kazachstane ešte zvýšia.

Exodus z Kazachstanu by mohol byť prospešný aj ďalšie zvyšovanie ekologickej ťažby bitcoinov.

Nezabúdajme, že kazašské kryptoťažobné farmy sú väčšinou zásobované elektrinou zo “špinavých” tepelných elektrární. 

Keďže náklady na elektrickú energiu sú v Spojených štátoch a Kazachstane vo podobné (okolo 0,04 USD/kWh), mnohí z týchto baníkov môžu presunúť svoje operácie do Spojených štátoch, čo prispeje k zelenej ťažbe bitcoinov.

Je dôležité mať na pamäti, že väčšina ťažby bitcoinov na celom svete už aj teraz pochádza z obnoviteľných zdrojov a práve najvyšší podiel na ťažbe bitcoinov zo zelených zdrojov je v Spojených štátoch.

Na záver

Keďže negatívny vplyv udalostí v Kazachstane na bitcoinovú sieť je zanedbateľný, je stále otázne, či nedávne poklesy cieny bitcoinu nesúvisia priamo s kazašsko-čínskymi ťažiarmi.

Jednoducho povedané, keď v krajine zúri občianska vojna, ťažiari predávajú všetko, čo majú, a utekajú tak rýchlo, ako sa len dá.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár