Arthur Hayes hovorí, že otrasy na trhu s ropou by mohli zvýšiť cenu bitcoinu

Spoluzakladateľ burzy BitMEX Arthur Hayes vo štvrtok zverejnil nový článok, v ktorom načrtol, čo by mohlo spôsobiť prudký nárast cien ropy a bitcoinu. Ukazuje sa, že predpovedá ďalšie geopolitické turbulencie.

od Martin

Newsletter news

Arthur Hayes predpovedá budúcnosť trhu s ropou

V blogovom príspevku s názvom Curve Ball Hayes opísal tri možné scenáre, ktoré by mohli viesť k celosvetovému nedostatku dodávok ropy. Tie by mali vyústiť do býčieho trhu s kryptomenami.

Podnikateľ predpokladá, že konflikt medzi Iránom, Izraelom a Saudskou Arábiou by sa mohol čoskoro vyhrotiť. V dôsledku toho môže Teherán zablokovať Hormuzský prieliv, čo sťaží dodávky ropy. Prípadne by veľkí producenti ropy (Rusko, Saudská Arábia atď.) mohli výrazne znížiť ťažbu ropy alebo by ich kritická ropná a plynová infraštruktúra mohla byť odstavená v dôsledku „úmyselnej sabotáže“.

Hayes určil, že prvý scenár je najpravdepodobnejší, pretože ďalší jadrový výskum Iránu by mohol motivovať Izrael a Saudskú Arábiu k vojenskému zásahu proti tejto krajine. Uzavretím uvedeného prielivu Irán spôsobí, že na svetové trhy sa dostane až o 17,3 milióna barelov denne menej ako v súčasnosti. Ako vyplýva zo zákona ponuky a dopytu, zvýši to cenu ropy.

Ako na to zareagujú Američania? Hayes tvrdí, že „jediný spôsob, ako môžu USA dostať viac ropy na domáci trh, je povzbudiť domáce spoločnosti, aby zvýšili CAPEX (kapitálové výdavky), čo si bude vyžadovať vyššie pôžičky“. V takejto situácii „by Fed musel znížiť úrokové sadzby“.

btc

Bitcoin letí na Mesiac

Nižšie úrokové sadzby pritom budú znamenať býčí trh s akciami a kryptomenami. Bitcoin sa do novembra 2021 dostal už na 69 000 dolárov, keď úroková sadzba Federálneho rezervného systému bola len 0,25 %. Cena však začala klesať, keď Fed začal proces zvyšovania úrokových sadzieb.

Ako upozorňuje Hayes, „keďže množstvo fiat peňazí sa s infláciou zvyšuje, peňažné nástroje s pevnou ponukou – ako napríklad bitcoin – sa z definície stávajú hodnotnejšími“.

Spoluzakladateľ bitcoinovej burzy BitMEX dodal, že bitcoin by sa v tom čase mohol dokonca odpútať od akciového trhu, s ktorým zostáva už roky vysoko korelovaný.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár