Organizácia Spojených národov uvádza, ktoré krajiny sú lídrami, pokiaľ ide o mieru prijatia kryptomien

od Martin Tkáč

Podľa výskumu Organizácie Spojených národov má 8,5 % kenskej populácie alebo 4,25 milióna ľudí digitálne meny, čo je najvyššia miera prijatia v Afrike. Vo svetovom meradle je na tom najlepšie Ukrajina.

NEWSLETTER okrypte.sk

Keňa chce kryptomeny

Štúdia Organizácie Spojených národov (OSN) ukázala, že 8,5 % obyvateľov Kene má digitálny obsah, čo predstavuje približne 4,25 milióna ľudí. Vďaka tomu je krajina lídrom v adopcii kryptomien v celej Afrike.

Keňa je mimochodom miestom, ktoré je považované za centrum technológií a inovácií na kontinente. S kryptomenovým priemyslom je spojená už roky. Adopcia sa tam zvýšila okrem iného aj včase pandémie koronavírusu.

Podľa nedávnej štúdie OSN záujem Keňanov o kryptomeny v nasledujúcich rokoch ďalej rástol a teraz sú lídrami v oblasti adopcie v regióne.

Stojí za zmienku, že miera prijatia kryptomien v Keni presahuje mieru zaznamenanú v Spojených štátoch (8,3 %). Hodnotu digitálnych mien v držbe Keňanov je však ťažké zistiť z dôvodu nedostatočného dohľadu v tomto sektore.

Výskum OSN tiež ukázal, že Ukrajina je svetovým lídrom v oblasti adopcie kryptomien. Až 12,7 % jeho obyvateľov je vystavených digitálnym menám, pričom na druhom mieste je Rusko s výsledkom 11,9 %.

Je možné, že v oboch prípadoch ide o dôsledok vojny. Ukrajinci používajú kryptomeny, pretože ich mena stratila hodnotu po útoku armády Vladimira Putina na ich krajinu. Podobný jav sa odohral aj v Rusku – v dôsledku sankcií uvalených na Moskvu západnými krajinami klesol kurz rubľa.

Prvú štvorku uzatvára Venezuela s 10,3 % a Singapur s 9,4 %.

Mount Kenya

CBDC v Keni

Keňská národná mena tiež v posledných rokoch stratila veľkú časť svojej hodnoty voči americkému doláru. Guvernér centrálnej banky krajiny Patrick Njoroge vo svojej správe pre médiá vyjadril názor, že „prechod“ na bitcoin by mohol zmierniť niektoré ekonomické problémy Kene:

Naše rozhodnutie prejsť na bitcoin je taktické aj logické. Naša mena bola vždy boxovacím vrecom pre MMF, ktorý vždy hovorí, že kenský šiling je nadhodnotený… Príliš veľa strácame len preto, že sa niekto v MMF zobudil na nesprávnej strane postele. Bitcoin to ukončí.“

Začiatkom tohto roka Centrálna banka Kene (CBK) tiež tvrdila, že potenciálny CBDC v krajine by mohol priniesť určité výhody miestnej bankovej infraštruktúre a zlepšiť cezhraničné platby. Inštitúcia dokonca vydala dokument, ktorý sa mal stať základom verejných konzultácií.

Stojí však za zmienku, že bitcoin a CBDC sú veľmi odlišné aktíva. Zatiaľ čo kryptomena je decentralizovaná, CBDC by bola plne monitorovaná a vydávaná vládou a centrálnou bankou.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár