Operácia Dark Huntor: FBI rozbije darknetový gang

od Martin Tkáč

Operácia Dark Huntor pomohla zakročiť proti zločincom predávajúcim desaťtisíce nelegálneho tovaru a služieb v Európe, Austrálii a Spojených štátoch.

Operácia Dark Huntor

Medzinárodná operácia, na ktorej sa zúčastnili agenti FBI a Europolu, bola úspešná. Služby zatkli skupinu až 150 údajných drogových dílerov, ktorí pôsobili v darknete, pričom prebrali 4,9 milióna dolárov v kryptomenách. Zločinci boli údajne zapojení do predaja desiatok tisíc nelegálneho tovaru a služieb v Austrálii, Bulharsku, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Holandsku, Švajčiarsku, Spojenom kráľovstve a USA.

Americko-talianske služby skonfiškovali v kryptomenách až 3,6 milióna eur. Okrem toho polícia skonfiškovala približne 1 milión dolárov z príjmov z drog, vrátane 700 000 dolárov v kryptomenách.

Celkovo viedla operácia Dark Huntor k zabaveniu viac ako 31,6 milióna dolárov v hotovosti a digitálnych menách, približne 234 kilogramov drog na celom svete a 45 strelných zbraní.

Americké ministerstvo spravodlivosti uvádza, že účty dodávateľov tovaru boli prepojené s ľuďmi predávajúcimi nelegálne produkty na aktívnych trhoch, ako aj s neaktívnymi platformami darknet, ako sú Dream, WallStreet, White House, DeepSea a Dark Market.

Existujú tmavé trhy so zločinom, takže drogoví díleri môžu profitovať na úkor bezpečnosti ostatných. FBI je odhodlaná spolupracovať s našimi partnermi JCODE (Joint Criminal Opioid and Darknet Enforcement) a Europolom s cieľom narušiť tieto trhy a globálne obchodovanie s nelegálnymi látkami, uviedol vo vyhlásení riaditeľ FBI Christopher Wray.

FBI po reforme?

Podľa otvorenej verzie auditu zverejneného v roku 2020 minuloročné vyšetrovacie úsilie FBI, ktoré sa týkalo temných ľudí, bolo a stále môže byť vážne brzdené „decentralizovaným“ súborom praktík, politík a školiacich programov. Vo všeobecnosti v tejto oblasti vládne chaos.

Audit zistil, že existujú dva samostatné tímy pre digitálnu menu, ktoré pomáhajú pri vyšetrovaní temnej strany webu, pričom oba sú financované fondom na konfiškáciu majetku ministerstva spravodlivosti. Okrem toho „rastúce náklady a pokračujúce financovanie z fondu na konfiškáciu aktív spôsobili spor medzi dvoma tímami pre virtuálne meny o prioritizácii zdrojov“. Nielen to, ukázalo sa, že tieto dva tímy často vykonávali rovnaké, prekrývajúce sa činnosti.

Je možné, že po audite bola vykonaná nejaká reforma FBI.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár