Odborníci na počítačovú kriminalitu sa presúvajú z polície do odvetvia kryptomien

od Martin Tkáč

Britská Národná rada policajných prezidentov (NPCC) tvrdí, že stráca expertov na počítačovú kriminalitu 3-4 krát rýchlejšie ako zvyšok polície. Zdá sa, že do značnej miery je za to zodpovedný kryptomenový priemysel. Veľké spoločnosti v tomto sektore preberajú týchto špecialistov a ponúkajú im oveľa vyšší plat.

Migrácia policajtov do sveta kryptomien

Ako uvádza Bloomberg, kryptomenová burza Coinbase aj analytická spoločnosť Chainalysis platia za prácu bývalých policajtov nemalé peniaze. Hovorca Coinbase vysvetlil, že takíto odborníci „môžu zohrávať integrálnu úlohu“ pri udržiavaní finančných prostriedkov klientov v bezpečí a budovaní ich dôvery v ekonomiku kryptomien.

Binance, najväčšia svetová kryptomenová burza si minulý týždeň najala aj odborníkov z Financial Conduct Authority a Financial Industry Regulatory Authority. Účelom náboru bolo zabezpečiť, aby spoločnosť dodržiavala zákony a sankcie na celom svete. Politici sa čoraz viac obávajú úlohy kryptomien v nelegálnych aktivitách.

NPCC nepomáha ani fakt, že lídri v tomto odvetví dosahujú obrovské zisky. Napríklad generálny riaditeľ Binance je dnes jedným z najbohatších ľudí na Zemi. Môžu si tak dovoliť ponúkať veľmi atraktívne platy, ktoré spôsobujú, že experti na kybernetickú bezpečnosť sa vzďaľujú od policajnej práce. Andrew Gould, vedúci oddelenia počítačovej kriminality NPCC, povedal:

Strata skúsených dôstojníkov a zamestnancov kybernetickej bezpečnosti je pre nás vážnym problémom. Ich schopnosti sú v súkromnom sektore veľmi žiadané. V kryptomenovom priemysle zdvojnásobia alebo strojnásobia svoj plat, a preto odchádzajú.

Podľa odhadov NPCC v súčasnosti pre veľké spoločnosti zaoberajúce sa kryptomenami pracuje asi 15 ľudí z popredných policajných kruhov. Agentúra očakáva, že toto číslo sa v nasledujúcich 12 až 18 mesiacoch zvýši.

Gould dodal:

Hoci im neupierame zaslúžené zvýšenie platu, nemôžeme si dovoliť stratiť tak vysokokvalifikovaný personál takým tempom.

cba nft polícia

Potenciál kryptomien z hľadiska kriminality

Analýza reťazovej analýzy ukázala, že zatiaľ čo objem nelegálnych transakcií s kryptomenami rastie, ich podiel na celkových prevodoch v reťazci časom klesá. V súčasnosti sú aplikácie DeFi najpreferovanejšou metódou prania špinavých peňazí zločincami.

Pomerne populárne sú aj ransomvérové ​​útoky. Prostredníctvom nich bolo v roku 2021 ukradnutých najmenej 600 miliónov dolárov. Keďže transakcie s kryptomenami sú nezvratné a pseudonymné, poskytujú hackerom významnú výhodu oproti tradičným metódam.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár