Od zavedenia smart kontraktov cena cardana pokračuje v poklese

od Martin Tkáč

Zatiaľ čo ethereum a bitcoin dosiahli v posledných dvoch mesiacoch mnohé historické maximá, cardano od septembra klesá. Zdá sa, že spustenie smart kontraktov mu nepridáva na sile a jeho trhová kapitalizácia naďalej klesá.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Pomalé obdobie pre cardano

2. septembra 2021 cena ADA vyvrcholila na viac ako 3 doláre. Jeho trhová kapitalizácia vtedy takmer presiahla 100 miliárd dolárov. Nasledoval prudký pokles, ktorý koreloval so zvyškom trhu s kryptomenami.

K tejto úprave došlo hneď po legalizácii BTC ako platobného prostriedku v Salvádore.

O necelý týždeň neskôr Input Output, tím stojaci za Cardano potvrdil implementáciu aktualizácie Alonzo. Zaviedla kompatibilitu s inteligentnými zmluvami do siete pomocou rámca Plutus. Cena ADA krátko po tejto udalosti vzrástla na 2,71 USD, ale nasledujúci deň klesla späť pod 2,50 USD.

Odvtedy je situácia s cardano pomerne medvedia. S bitcoinmi sa jej v októbri nepodarilo raketovo narásť a neustále klesala na najnižšiu úroveň za posledných 90 dní. Trhová kapitalizácia tokenu je momentálne pod 50 miliardami dolárov a stratila svoju pozíciu v prvej päťke kryptomien.

Majk Spirit NFT

Súťaž o cardano

Hoci CTO Romain Pellerin s týmto porovnaním nesúhlasil, komunita začiatkom tohto roka často porovnávala cardano a ethereum. Dokonca aj samotný Pellerin označil Cardano za blockchain, ktorý bude „na rovnakej úrovni ako Ethereum“, keď smart kontrakty vstúpia do platnosti.

Blockchain však mal mať oveľa menšiu uhlíkovú stopu ako ethereum alebo bitcoin.

Z tohto dôvodu Charles Hoskinson, zakladateľ Cardana dokonca tvrdil, že Tesla by mala akceptovať platbu ADA. V máji Elon Musk oznámil, že jeho spoločnosť prestane prijímať platby BTC. Práve preto, že táto kryptomena škodí životnému prostrediu. Cardano ako reťazec proof-of-stake nevyžaduje toľko energie.

No kým cardano čakalo na smart kontrakty, ďalší konkurenčný blockchain – Solana – zaznamenal parabolický rast. Jeho historický konsenzus model vzbudil veľký záujem investorov a umožňuje veľké množstvo TPS s veľmi nízkou spotrebou energie. SOL je momentálne 5. najväčšia kryptomena na trhu.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár