Od dnes je v Salvádore zákonným platidlom BTC

od Martin Tkáč

Dnes v Salvádore vstúpi do platnosti nový zákon, ktorý uplatni bitcoin ako zákonné platidlo.

Salvador dnes prijme BTC ako svoju oficiálnu menu

Zákon, ktorý schválil tamojší parlament v júni, vstúpi do platnosti dnes a bude záväzný pre platby BTC. Krajina je však voči najnovšiemu zákonu stále veľmi skeptická. Úrady ich predstavili bez sociálnej podpory.

Napriek tomu bude Salvador prvou krajinou na svete, kde možno bitcoiny použiť ako de facto alternatívu k národnej mene, aj keď miestnu menu v roku 2001 nahradil americký dolár.

Salvadorský HDP a nádej na rast

Po zavedení zmeny bude prevažná väčšina platieb stále uskutočňovaná v dolároch. Kľúčom k pochopeniu tejto reformy je však niečo iné.

Až 20% salvadorského HDP pochádza z remitencií prijatých zo zahraničia. Toto je mimoriadne dôležité číslo pre národné hospodárstvo. Použitie amerických dolárov na prevod peňazí zo zahraničia má však výhody aj nevýhody.

Výhodou je, že dolár sa dá celkom ľahko dostať kdekoľvek na svete. Temnejšou stránkou sú náklady na prepravu zo zámoria do Salvadoru. Je veľmi vysoká, rovnako ako v prípade prevodov peňazí zasielaných do iných krajín sveta.

Pretože priemerná výška jednotlivých remitencií je v skutočnosti dosť nízka, náklady na provízie predstavujú veľké percento peňazí, ktoré Salvadorčania posielajú zo zahraničia svojim rodinám domov. Použitie bitcoinu umožňuje zníženie týchto nákladov, čo môže dokonca viesť k skutočnému rastu HDP.

Projekt prezidenta Bukeleho bol vyvinutý v spolupráci s BTC peňaženkou Strike, ktorá používa Lightning Network. Vďaka tomuto riešeniu úrovne 2 sú možné takmer okamžité transakcie po celom svete za zanedbateľné náklady.

Nový zákon bude znamenať, že keď Salvadorčania získajú svoje BTC, už ich nebudú musieť vymieňať za doláre. Tak ušetria na poplatkoch za výmenu mien.

Vláda odhaduje, že z celkového HDP zhruba 53 miliárd dolárov by občania mohli na províziách ušetriť asi 0,4 miliardy dolárov. Táto suma predstavuje takmer 1% z celkového hrubého domáceho produktu. Ďalšou zaujímavou správou je, že už dnes občania, ktorí sa rozhodnú stiahnuť si „oficiálnu“ peňaženku Chivo, získajú aidrop BTC v hodnote 30 dolárov. Táto suma sa rovná 4% mesačného HDP na obyvateľa.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár