Od augustovej aktualizácie siete bolo spálených 500 000 ETH v hodnote 1,7 miliardy dolárov

od Martin Tkáč

Od spustenia londýnskej aktualizácie EIP-1559 5. augusta bolo spálených viac ako 500 000 ETH v hodnote približne 1,7 miliardy dolárov v bežných cenách. Míľnik zaznamenal priemyselný výskumník Evan Van Ness, ktorý dodal:

Sme v tempe palenia ETH v hodnote 3 mil. ročne

Ultrasound.Money v súčasnosti uvádza, že už bolo spálených 500 357 ETH a súčasná miera je 2,7 milióna ročne.
Tie to hovorí o dennej rýchlosti spaľovania 5,2 ETH za minútu, alebo okolo 18 356 dolárov za minútu. Pri súčasnom proof-of-work ťažobný systém Ethereum ukazuje infláciu 2,2% ročne.

Keď „the merge“ spojí reťazec Ethereum s reťazcom ETH 2.0 a konsenzus sa posunie k proof-of-stake, nárast ponuky sa podľa simulátora stane deflačným rýchlosťou -2% ročne.

Ethereum sa v polovici augusta skutočne dostalo do deflačného stavu. V tom čase prudko stúpli ceny plynu a za hodinu bolo spálených viac ako 900 ETH.

Najväčší buriči plynu

Najväčším spotrebiteľom plynu je trh OpenSea NFT, ktorý za posledných 24 hodín spálil 1 037 ETH. To je zhruba dvojnásobok sumy Uniswap v2 a trikrát viac z transakcie Tether za posledný deň.

Podľa Bitinfocharts je súčasný priemerný poplatok za transakciu Ethereum okolo 30 dolárov. NFT Mania je stále hlavným hnacím motorom dopytu Ethereum vrstve 1 a vysokých nákladov na plyn.

Podľa spoločnosti Etherscan vygenerovala OpenSea za posledných 24 hodín poplatky za ethereum 3,9 milióna dolárov, čo je takmer 13% z celkovej siete.

V obehu je v súčasnosti okolo 117,8 milióna ETH. Pozostávajú z 85 miliónov v rôznych portfóliách, asi 25 miliónov je uzavretých v inteligentných zmluvách a zvyšok je uzavretý vo vkladovej zmluve.

Aktualizácia stakingu ETH 2.0

Prieskumník Beacon Chain uvádza, že v čase jeho uvedenia na trh v decembri minulého roka bolo stakovaných 7,9 milióna ETH. To je v súčasných cenách zhruba 28 miliárd dolárov, čo je 6,7% z celkovej ponuky.

Aktíva sú blokované až do zlúčenia, ktoré je naplánované na druhý štvrťrok 2022. Existuje niekoľko stávkových služieb, ktoré ponúkajú flexibilné vkladanie Ethereum, ale berú časť zisku.

V čase publikácie CoinGecko obchoduje s ETH za 3 600 dolárov.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár