Očakáva sa, že digitálny jüan poskytne väčšie súkromie ako komerčné platobné aplikácie

0 komentárov

Guvernér People’s Bank of China tvrdí, že digitálny jüan chráni súkromie svojich používateľov viac ako komerčné platobné aplikácie.

Digitálny juan a súkromie

Počas virtuálneho video stretnutia, ktoré sa uskutočnilo počas konferencie Inštitútu pre rozvíjajúce sa ekonomiky Bank of Finland, guvernér Čínskej ľudovej banky Gang Yi diskutoval o najnovšom vývoji týkajúcom sa digitálnej meny centrálnej banky svojej krajiny.

Osobitne sa venoval otázke súkromia:

Prikladáme veľký význam bezpečnosti osobných údajov a digitálneho jüanu a na dosiahnutie tohto cieľa sme vykonali príslušné regulačné a technologické zmeny. Prijali sme pravidlo anonymity pre malé transakcie digitálnych jüanov a chceme vysporiadať iba veľké transakcie. Čo sa týka zbierania osobných údajov, snažíme sa zbierať len to, čo je nevyhnutné a čo nám ukladá zákon, čo je oveľa menej ako dnešné elektronické platobné aplikácie.

Gang sa vyjadril aj k ukladaniu a používaniu osobných údajov, ktoré patria používateľom mobilných aplikácií:

Zároveň sa snažíme prísne kontrolovať ukladanie a používanie osobných údajov. Pokiaľ to nevyžaduje zákon, People’s Bank of China neposkytne takéto informácie žiadnej tretej strane ani vládnej agentúre. Čína v posledných rokoch prijala množstvo zákonov, ktoré majú uľahčiť bezpečnosť a ochranu osobných údajov z právneho hľadiska.

Rozvoj e-jüanov

V posledných mesiacoch vzrástol počet ľudí s účtami v e-jüanoch na viac ako 140 miliónov. Objem transakcií zároveň presiahol úroveň 62 miliárd jüanov (9,7 miliardy dolárov). Počas diskusie o ďalších krokoch rozvoja CBDC Gang vysvetlil, že zatiaľ čo e-jüan sa obmedzuje hlavne na spotrebiteľské nákupy v čínskom maloobchodnom sektore, existujú plány na cezhraničnú expanziu:

Čínska ľudová banka hľadá partnerstvo s centrálnymi bankami, medzinárodnými agentúrami a kryptomenovými subjektmi po celom svete. Už sme spustili most CBDC s Bankou pre medzinárodné platby, Thajskou bankou, Centrálnou bankou Spojených arabských emirátov a Hongkonským menovým úradom. Začali sme aj technické rozhovory s Európskou centrálnou bankou o návrhu CBDC.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár