Obyvatelia Texasu sa obávajú, že mineri BTC zaťažia miestnu elektrickú sieť

od Martin Tkáč

Zatiaľ čo štát Texas sa chce stať globálnym centrom pre ťažbu bitcoinov, obyvatelia majú určité obavy. Ozývajú sa pochybnosti, či miestna elektrická sieť takúto záťaž zvládne.

oKrypte SHOP

Texas a trh s ťažbou BTC

Štát Texas čelí prudkému prílevu hráčov na trhu s ťažbou bitcoinov. Problémom je, že miestna elektrická infraštruktúra bude musieť v dôsledku tohto procesu zvládnuť ďalších 5 000 megawattov (MW).

Trh s ťažbou bitcoinov v Texase dnes spotrebuje približne 500 až 1 000 MW energie. Podľa správy rady Electric Reliability Council of Texas (ERCOT) sa predpokladá, že do roku 2023 sa toto číslo môže päťnásobne zvýšiť.

Je zaujímavé, že Texas sa stáva novým ťažobným centrom najmä preto, že čínska vláda oficiálne zakázala ťažbu bitcoinov začiatkom tohto roka. Teraz utekajú okrem iných aj subjekty z tohto trhu do USA.

Texaské úrady však podporujú spomínaný proces ekonomickej migrácie. Zaviedli napríklad 10-ročnú daňovú úľavu pre firmy z trhu kryptomien a vytvorili školiaci program pre zamestnancov tohto typu subjektov.

Niektorí obyvatelia Texasu sa však obávajú, že existujúca elektrická sieť túto úlohu nesplní. Pripomeňme, že vo februári 2021 došlo v regióne dokonca k dlhým výpadkom elektriny. Asi 5 miliónov ľudí v štáte vtedy žilo niekoľko dní bez elektriny.

Sieť sa vraj odvtedy posilnila, no nie je isté, či ju znovu nenaložia BTC mineri. Niektorí baníci však už spolupracujú s miestnymi dodávateľmi energie, aby zabezpečili stabilitu siete. Veď je to aj v ich záujme.

Majk Spirit NFT

Čo hovoria úrady?

Ako reagujú štátne orgány na vznikajúce obavy?

V súčasnosti texaská vláda nepredkladá žiadne návrhy na riešenie potenciálnych problémov, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku zvýšenia dopytu po elektrine zo strany minerov kryptomien.

Ako naznačuje Texas Standard, baníci majú byť jednoducho flexibilní a vypínať svoje zariadenia počas energetických špičiek, alebo platiť špeciálnu prémiu za každú kilowatthodinu, ak chcú nechať svoje zariadenie zapnuté v čase, keď je rozvodná sieť veľmi zaťažená.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár