Obtiažnosť ťažby bitcoinov dosahuje ATH

Obtiažnosť ťažby bitcoinov dosahuje ATH

od Martin

Hoci bitcoin, najväčšia kryptomena z hľadiska trhovej kapitalizácie, vykazuje mierny klesajúci trend, konkurencia medzi baníkmi sa od začiatku roka neustále zvyšuje a v dôsledku toho dosiahla nový historický rekord.

Podľa údajov poskytnutých analytickou platformou CryptoRank bola obtiažnosť ťažby bitcoinov k 18. marcu 27,53 bilióna hashov. To znamená nárast o 13,6 % od začiatku roka a nové ATH.

Čím viac baníkov sa do siete zapojí, tým ťažšie, časovo a energeticky náročnejšie je overenie transakcií do nej zadaných. Tento problém využíva blockchain na udržanie konštantného priemerného času medzi blokmi.

Zvýšenie rýchlosti hash

Zároveň sa pomaly zvyšuje aj bitcoin hash rate (výpočtový výkon siete). V čase písania tohto článku to bolo 217,52 milióna TH/s. To znamená nárast o 4,81 % od 1. januára 2022.

Pohľad na tieto dva ukazovatele ukazuje rastúcu popularitu ťažby kryptomien a zvyšujúcu sa bezpečnosť siete. Veľký počet baníkov, ktorí overujú transakcie, dokazuje vysokú úroveň bezpečnosti blockchainu.

Rýchly nárast počtu baníkov možno vysvetliť jeho rastúcou popularitou v kombinácii so súčasnou geopolitickou nestabilitou a presvedčením, že kryptomeny môžu byť bezpečným prístavom proti finančným dôsledkom toho, čo sa deje v dnešnom svete.

Efektívny hardvér

Spolu so zvyšujúcou sa náročnosťou kopania a hash rate musia výrobcovia ťažobných zostáv vytvárať stále konkurencieschopnejšie produkty. Nedávno popredný výrobca ASIC na ťažbu bitcoinov Bitmain, predstavil úplne nové zariadenie. Je ešte výkonnejší ako jeho predchodca. Model Antminer S19 XP Hyd.  je kvapalinou chladený systém, ktorý môže dosiahnuť rýchlosť 255 TH/s pri 20,8 joulov na terahash (J/T).

To je oveľa viac ako špičkové stroje na trhu, ktoré dosahujú výkon od 100 do 112 TH/s. Nový ASIC je tiež výrazne rýchlejší ako S19 Pro + Hyd, ktorý produkuje 198 TH/s. Nový systém bude mať svoju verejnú premiéru v máji 2022, ale jeho dodávky sa uskutočnia až od januára do marca 2023.

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár