Objemy obchodov akcií bitcoinových ťažiarov klesli na rekordné minimum

Cena Bitcoinu nie je jediná vec, ktorá je momentálne oslabená. Objemy akcií spoločností ťažiacich BTC tiež klesajú, keďže zima v kryptomenách sa prehlbuje.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Celkové objemy obchodov s akciami bitcoinových ťažiarov v pomere k bitcoinovému objemu obchodov klesli na rekordné minimá. Tento pomer má klesajúci trend, odkedy bitcoin dosiahol historické maximum v novembri minulého roka.

Podiel objemu akcií ťažiarov k bitcoinovým objemom klesol na 2 % zo 44 % na svojom vrchole.

Metriku si všimol ťažobný expert Jaran Mellerud, ktorý dodal, že skromné ​​objemy obchodov „naznačujú, že trh je vyčerpaný a počeť záujemcov o kúpu ťažobných akcíí klesá“.

Dodal, že investori zabudli, že môžu kúpiť aj ťažobné akcie, aby získali expozíciu voči BTC.

Metrika ťažby

Na druhej strane, strata likvidity na trhoch ťažobných akcií viedla k nízkym cenám. To by mohlo byť prospešné pre investorov, ktorí mali pocit, že zmeškali vlak, dodal Mellerud.

Nízke objemy ťažobných spoločností  znamenájú, že na obrovské zvýšenie cien stačí len malý nárast dopytu po týchto akciách.

Napriek tomu v súčasnosti čelia bitcoinoví ťažiari mnohým problémom. Hashrate bitcoinu, ktorý je meradlom výpočtového výkonu, je blízko historicky najvyšších  úrovní. Podľa Blockchain.com je hash rate v súčasnosti 262 EH/s (exahashes za sekundu). Aj to je mierny pokles oproti 2. novembrovému vrcholu 273 EH/s.

Vrcholí aj obtiažnosť, ktorá meria konkurenciu medzi minermi. Tým je ťažba ďalšieho bloku oveľa ťažšia.

Aj preto je cenový index bitcoinu hashrate na historickom minime. Hashprice alebo ziskovosť je miera trhovej hodnoty priradenej jednotke hash power v dolároch za terahash za sekundu a deň ($/TH/s/d). Aktuálna hash cena je skromných 0,059 USD za TH/s/d, čo je o 82 % menej ako v rovnakom období minulého roka.

Metrika ťažby

Vysoké ceny energií tiež znásobujú problémy v odvetví ťažby bitcoinov. Pri pohľade na tieto pochmúrne metriky nie je prekvapením, že chuť do akcií ťažby bitcoinov opadla.

Výhľad ceny BTC

Nezdá sa, že by sa situácia na fronte ťažby Bitcoinu v blízkej budúcnosti zlepšila. Aby sa ťažba stala ziskovou, ceny musia rásť, a to sa tak skoro nestane.

Ceny bitcoinov v tento deň vzrástli o 1,5 %. V dôsledku toho sa aktívum v čase písania tohto článku obchodovalo za 16 823 USD. Kolaps FTX však zvyšuje stratu takmer 17 % za posledné dva týždne, keďže trhy s kryptomenami zostávajú slabé.

Bitcoin je momentálne o 75,6 % nižší ako jeho ATH a baníci si možno budú musieť na zotavenie počkať dlhšie.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár